One više nisu banke, nisu tvrtke ni proizvođači. Pa ipak se na njima može dobro zaraditi; to su banke u stečaju na kojima su u 15 godina stečajni upravitelji “digli“ barem 8,69 mil. kn, od čega samo dvojica gotovo pet milijuna. Posao je dobar i za odvjetnike koji su u brojnim parnicama i ovršnim postupcima provrtjeli stotine milijuna kuna. Nije dobro samo za državu, odnosno DAB (Državnu agenciju za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka) čiji je prosjek naplate – 19 posto. A isplatili su 4,5 milijardi kuna osiguranih depozita za koje jamči država, odnosno mi, njezini građani koji plaćamo poreze. Vratilo im se, izračunali smo, oko 900 mil. kn. A kamo je nestalo ostalo?
Ukupan je trošak 10 bankarskih stečajeva 464,25 mil. kn, a uključe li se i nepoznati troškovi Hrvatske gospodarske banke, gotovo pola milijarde kuna. Obuhvaća plaće i izdatke upravitelja; automobil, vozača, gorivo, cestarinu, reprezentaciju, materijalne troškove te plaćanje odvjetnika, zaposlenika, najam prostora i režije.
Milijun mjesečno
Samo Glumina banka godišnje troši 11,8 mil. kn i zapošljava 11 ljudi! Mjesečno “hladni pogon“ stoji gotovo milijun kuna za održavanje “mrtvaca“ koji sve manje naplaćuje potraživanja. Tim pogonom upravlja stečajni upravitelj Pero Hrkać koji je po toj osnovi primio ukupno 2,18 mil. kuna i za 464 tisuće kuna premašio zakonske isplate stečajnom upravitelju koje su ograničene na 600 tisuća kuna u prvih šest godina, a poslije na 40 tisuća kuna godišnje, po čemu je smio primiti najviše 960 tisuća kuna. Još je bolje prošao upravitelj Gradske banke Osijek Većeslav Rački sa zarađenih 2,18 mil. kn, bruto više od 4,5 milijuna, a 1,92 mil. kn iznad onog što mu po zakonu pripada. Tek je u siječnju stečajni sudac Ante Galić zabranio daljnje isplate, na što se Rački žalio. Nazvali smo ga da pitamo o visokim troškovima, no ne vidi ništa sporno. Godišnje GBO potroši 10,89 milijuna, mjesečno 907 tisuća. Na pitanje ima li stvarno i vozača na trošak stečaja ili mu to zlonamjerno podmeću, odgovara:
– Nije zlonamjerno. To je točno. No nije to samo vozač nego osoba koja i tehnički preuzima nadzor nad nekretninama, obavlja čišćenje i spremanje – spremno je odgovorio. Potvrđuje i da je moguće da je bruto trošak premašio 4,5 milijuna. – Moguće je, moguće. Bruto iznos plaćen je po rješenju suda, a ne po mojoj odluci. Plaća mi je bila 15 tisuća kuna, sad više ne dobivam ništa, ali žalio sam se – kaže bez kompleksa za razliku od Pere Hrkaća koji nam se na ostavljenu poruku nije povratno javio. Njih dvojica zajedno su primila 4,82 milijuna, više od pola ukupnih plaća stečajnih upravitelja od 8,69 milijuna kuna. Bruto – više od 7,5 mil. kn. U triju koji je za ukupno 2,5 milijuna premašio zakonska ograničenja je i Vatroslav Plejić, upravitelj Agro-obrtničke banke s primljenih 1,92 mil. kn, 360 tisuća “prebačaja“.
Novi bi bili skuplji
Postavlja se pitanje zašto ih ne smijene, ali odgovor je zapravo jednostavan: u tom slučaju imenuje se novi stečajni upravitelj koji ponovno ima pravo na famoznih 600 tisuća kuna umjesto 40 tisuća godišnje, koliko ih trenutačno koštaju ovi grešnici. Formalno, beskonačni stečajevi banaka ne zatvaraju se zbog sudskih postupaka ovrhe i naplate u prenatrpanom pravosuđu ili zato što se, primjerice, poljoprivredne parcele pod hipotekom nemaju kome prodati, no nakon što se podastru ovi podaci, čovjek se zapita je li to i stvarni razlog. Ovaj biznis za ključne igrače u njemu, od stečajnih upravitelja do odvjetnika koji vode i nerješive (i nepotrebne?) parnice, izgleda vrlo isplativo. Zašto ga ne bi vodio DAB koji je zainteresiran za naplatu, ako već može voditi prisilne likvidacije?
>> Centar banka ide u stečaj. Štednja do 100.000 eura sigurna
bankarsko-politička mafija