Ovo je povijesna godina za Hrvatsku. Godina u kojoj slavite 20 godina postojanja kao neovisna republika i u kojoj ste širom otvorili vrata članstva u Europskoj uniji. To je vrlo važan trenutak. Kraj je to dugog putovanja, započetog u listopadu 2005. otvaranjem pristupnih pregovora. Od tada je prošlo šest godina – šest godina koje su Hrvatsku pretvorile u zrelu demokraciju temeljenu na vladavini prava i u funkcionalno tržišno gospodarstvo. Šest godina tijekom kojih je hrvatsko društvo ojačalo i postalo dinamičnije.
Bude li sve išlo prema planu, hrvatski će jezik postati službeni jezik Europske unije, a hrvatska zastava vijorit će se među zastavama 27 drugih država članica. Jedan vaš sugrađanin imat će mjesto u Europskoj komisiji, hrvatski će ministri sjediti za stolom Vijeća ministara, a dvanaest hrvatskih zastupnika bit će u Europskom parlamentu. Sve će to biti moguće nakon potpisivanja ugovora o pristupanju i nakon njegova ratificiranja u Hrvatskoj i 27 država članica.
No, ovo nije samo priča o Hrvatskoj. Ona je dala vjerodostojnost i novi zamah cijelom procesu proširenja. Uspjeh Hrvatske jasan je znak drugim zemljama regije da je europska politika proširenja vjerodostojna i da donosi rezultate. Kada je zemlja odlučna i uspješna u nakani da zadovolji potrebne uvjete, Europska će unija ispuniti ono na što se obvezala.
Ostvareni napredak ima pozitivan učinak na svakodnevni život hrvatskih građana. Da spomenemo samo neka postignuća: pravosuđe je postalo neovisnije i odgovornije, poboljšan je rad na slučajevima ratnih zločina, a borba protiv korupcije donijela je mnoge pozitivne rezultate. Uvode se bolji standardi za zaštitu okoliša. Povećala se sigurnost hrane i razina zaštite potrošača. Međutim, s dobrim radom učinjenim na unapređivanju javnih službi i pravosuđa mora se nastaviti i dalje, kako bi se postiglo još više. Borba protiv korupcije mora se nastaviti na svim razinama. Temeljna prava moraju se u potpunosti jamčiti, osobito prava manjina. Potrebni su dodatni napori za daljnje jačanje administrativnih kapaciteta nužnih za adekvatnu provedbu zakonodavstva EU i apsorpciju sredstava EU koja će se znatno povećati od dana stupanja u članstvo. Komisija će pažljivo pratiti napredak na tim područjima sve do pristupanja i pritom će pomagati Hrvatskoj. Iskustvo pokazuje da, što je neka zemlja pripremljenija, to lakše ubire pogodnosti od članstva.
Kad Hrvatska postane članicom Europske unije, njezin će se glas bolje čuti. Imat će pravo odlučivanja u EU i moći će utjecati ne samo na svoju budućnost već i na budućnost cijele Europske unije i šire. Pokazali ste put drugim zemljama u regiji i sada imate odgovornost da im pomognete ostvariti ono što ste vi ostvarili. Znam da u tome možemo računati na Hrvatsku.
Štefan Füle: Hrvati, ne skidajte nogu s gasa
Javio nam se naš slavni glazbenik koji živi u Los Angelesu s obitelji: 'Požar divlja, a vatra na brdu izgleda kao vulkan'
Kontaktirali smo našeg uspješnog glazbenika Alena Slavicu koji sa suprugom i kćeri živi u Los Angelesu. Otkrio nam je kakva je situacija s razarajućim požarom
Meksička predsjednica odgovorila na Trumpove najave: 'Meksička Amerika, to zvuči lijepo'
Trump je govorio o preimenovanju zaljeva koji se proteže od Floride do meksičkog Cancuna u utorak na konferenciji za medije tijekom koje je predstavio široku ekspanzionističku agendu
VIDEO Analitičar o sučeljavanju: 'Ovo što se dogodilo sinoć Milanović nikad prije nije doživio'
Sučeljavanje, koje je trajalo sat i 45 minuta, obilježeno je međusobnim vrijeđanjima i oštrim verbalnim okršajem između dvojice kandidata
Novi projekt Roberta Knjaza oduševio javnost: Ako vam treba nešto što će vas dobro nasmijati, ne tražite dalje
'Ovo je greška koju mnogi sportaši naprave nakon karijere, dođe trenutak kad moramo povući granicu'
Sve puno bombona, kako bi rekao Ćiro Blažević. Prevedeno, ta laska služi isključivo tome da se tuđinski krupni kapital što lakše dočepa obalne crte i poljoprivrednih zemljišta u RH. One nosive zidove prosperiteta svakog naroda, najviše berićetne sektore poput telekomunikacija, energetike, banaka, osig. društava i maloprodaje - tu su već zapiknuli zastavice EU krupnog kapitala i ostaje nam ponos što ćemo biti blagajnice, sobarice, konobari i vozači viljuškara. EU je nakon grčkog dramoleta na rubu raspada, ali čak i takva, ajmo reć EU u knock downu će temeljito opljačkati sve što je vrijedno u Hrvatskoj i idućim generacijama ćemo ostaviti na uživanje da budu služinčad EU krupnog kapitala.