Štete od poplava u županjskoj Posavini procjenjuju se na 1,7 milijardi kuna od čega je 1,2 milijarde štete na objektima, rekao je na današnjoj Županijskoj skupštini, načelnik Županijskog stožera za zaštitu i spašavanje, Zdravko Kelić iznoseći županijskim vijećnicima izvješće o posljedicama, ali i o svemu što je učinjeno da bi katastrofa bila umanjena, od 17. svibnja kada je bujica probila nasip na Savi kod Rajeva Sela do danas.
Kelić je rekao da je svakodnevno na ugroženom i poplavljenom području bilo oko 2000 ljudi od vojske, policije, vatrogasaca do Hrvatske gorske službe spašavanja, djelatnika Crvenog križa i volontera, spašeno je 65 posto ugroženog područja uz Savu, bilo je ugroženo 35000 stanovnika, dvije su osobe poginule, oštećeno je 7500 objekata u općinama Gunja, Vrbanja i Drenovci, 13000 osoba je evakuirano.
- Iz poplavljenih mjesta je izvučeno 250 tona uginule stoke koja je neškodljivo uništena, a dijelom pokopana u posebni za to određeni, deponij. Zdravstvene i veterinarske službe su dobro obavile svoj posao i nije bilo zaraze. Nakon povlačenja vode, volonteri su izbacivali iz kuća uništen namještaj i kućanske aparate, kamionima se otpad odvozio na reciklažno dvorište gdje se razvrstavao i mljeo u strojevima te odvozio na deponije pa je tako na deponij do sada dovezeno 60 tisuća kubika smeća, a na kraju će biti 80 do 100 tisuća kubika. Potom bi ulazili vatrogasci i prali dvorišta i kuće, zatim ekipe za dezinfekciju, a nakon njih električari i vodoinstalateri. Ti poslovi su pri kraju i vjerujemo da će naš dio posla uskoro biti završen i od 1. srpnja, kao što je i najavila ministrica graditeljstva, obnova može početi. Preko 700 kuća je određeno za rušenje. Županijski stožer polako može prepuštati poslove županijskim službama i resornim ministarstvima - rekao je Kelić dodajući kako danas sva mjesta u poplavljenom području imaju pitku vodu, a uskoro će svi dobiti i struju.
U raspravi su vijećnici sugerirali kako valja napraviti generalni plan obrane od poplave jer se u budućnosti na tom području predviđaju nove poplave, u selima valja odrediti ljude koji su obučeni za obranu od poplave i oni bi trebali voditi obrambene poslove, a jedan od vijećnika je rekao kako iz ove katastrofe valja izvući pouku.
Bilo je mišljenja kako je bila slaba organizacija i koordinacija između županijskog i državnog stožera te da valja utvrditi tko je krivac i tko je načinio propust i nije na vrijeme reagirao, a jedan je vijećnik zamjerio županijskoj vlasti što je s nepovjerenjem surađivala s državnim stožerom.
nažalost poznavajući nesposobnost ove vlade, obnova bi se mogla poprilično odužiti