Ministarstvo unutarnjih poslova ovih je dana učinilo prvi značajniji korak ka ispunjavanju obveza koje je Hrvatska prihvatila ratifikacijom Istanbulske konvencije. U javno savjetovanje uputili su tekst novog pravilnika o načinu provedbe zaštitnih mjera zabrane približavanja, uznemiravanja ili uhođenja žrtve nasilja u obitelji i mjera udaljenja iz zajedničkog kućanstva, koji bi trebao poboljšati zaštitu žrtava i dokinuti praksu koja ih je dodatno i nanovo viktimizirala.
Naime, žrtve nasilja, a u najvećem se broju radi o ženama, u slučajevima u kojima su nasilniku izrečene zaštitne mjere bile su prisiljene jednom tjedno odgovarati na pitanja policije o ponašanju nasilnika. Dakle, umjesto samog nasilnika, o tome pridržava li se nasilnik izrečenih mjera pitalo se žrtve. Ne treba puno mudrosti da bi se zaključilo kako takva praksa remeti mir žrtava i ne dopušta im da u tom iznimno stresnom razdoblju uspostave koliko-toliko normalan život.
Umjesto toga, novim se pravilnikom propisuje obveza kontakta policije s počiniteljem. Učestalost ovakvih kontakata ovisit će o sigurnosnoj procjeni policije, no Pravilnik propisuje da će policija to morati činiti najmanje jednom mjesečno. U MUP-u su uvjereni da će takva odredba zaštititi žrtvu, ali i da će česti kontakti i podsjećanje na izrečene mjere podići svijest kod samog počinitelja da se tih mjera mora pridržavati.
>>Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od četvrtka ili u našem e-izdanju!
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Zlatko Dalić, Večernjakova osoba godine: Vjerujem u ovu reprezentaciju i ne bojim se neuspjeha
>>Slavoncima je brak najvažniji, tradicionalniji su od Zagrepčana i Istrana
>>Oscari iz hrvatske radionice: Slavne pozlaćene kipiće izrađujemo 3D printerima
>>Skupa kompostana: Zagrebački biootpad zbrinjavat će se u 105 km udaljenoj Novskoj
Kako je Dalić osoba godine kad je uvjerljivo vodio onaj drugi tip u anketi?