SFERAKON/EUROCON

Stiže Kontakt: Europski SF skup prvi put u Zagrebu od 1986.

Foto: ''
'_MG_3212'
Foto: ''
'SFerakon_Kontakt_2012'
Foto: ''
'IMG_3011'
Foto: 'ZFerina'
'IMG_8863'
Foto: 'ZFerina'
'IMG_9000'
Foto: ''
'SFerakon2011-159'
Foto: ''
'SFerakon2011-185'
22.04.2012.
u 10:00
Skupina entuzijasta stoji iza konvencije koja će od 26. do 29.4. u hotel International i na FER privući više od 1000 ljudi, a počasni su gosti pisci Tim Powers, Charles Stross i Dmitri Aleksejevič Glukhovski, Darko Macan i Cherlyl Morgan.
Pogledaj originalni članak

Oni znaju nabrojiti sve članove obitelji Stark i Prstenove družine, sve kapetane Enterprisea i dogodovštine Han Sola i Lukea Skywalkera, Asimovljeve zakone, a neki čak i dobar dio čini Harryja Pottera. No, znaju oni i G. R. R. Martinu, Bruceu Sterlingu, Richardu Morganu i drugim poznatim SF i fantasy piscima pokazati i gdje se najbolje tulumari u Zagrebu.

Oni nisu geekovi ili osobenjaci, iako se ponekad i kostimiraju, nego spisatelji, profesori, novinari, community menadžeri, poduzetnici, psiholozi, pravnici... Oni su okosnica SFeraKona, najstarije i najveće konvencije znanstvene fantastike i fantazije u jugoistočnoj Europi, okupljeni u Udruzi SFera.

Gameri se "žalili" na cure
Istrakon u Pazinu, Rikon u Rijeci, Marsonikon u Slavonskom Brodu, ali i SF Terakon u Beogradu ili Sarakon u Sarajevu, sve su to konvencije inspirirane upravo SFeraKonom, koji se ovog travnja održava 34. put, a prvi put nakon davne 1986. Zagreb će opet biti domaćin i europskoj inačici konvencije, Euroconu, pod zajedničkim nazivom Kontakt. I to sve za samo 80.000 kuna budžeta organizacije!

Dakako, to je izvedivo samo zahvaljujući velikom entuzijazmu volontera iz SFere, koji već godinama organiziraju zagrebačku konvenciju.

– Ne radimo ovo zbog novca, nego zbog druženja, a i nikada na početku nemamo taj novac, nego moramo biti jako kreativni i snalažljivi – govore Petra Bulić, Tanja Jambrišak, Monika Tresk, Irena Rašeta, Vanja Kranjčević, Mirko Karas, Mihaela Marija Perković i ostatak ekipe iz SFere, koju smo posjetili usred priprema za Kontakt, na kojemu očekuju više od 1000 posjetitelja.

A tko su redoviti posjetitelji takvih konvencija?

– Nekome tko nikad nije bio na nekoj SF konvenciji prvo kažemo da ondje nisu svi kostimirani, a niti su čudaci. Da je riječ o asocijalnim ljudima, ne bi ni došli na konvenciju kojoj je glavni smisao druženje. Više od polovice posjetitelja mladi su, zgodni i simpatični ljudi. Također, polovica je posjetitelja ljepšeg spola. Čak su nam se gameri prije dvije godine žalili "da u što nam se to konvencija pretvorila jer da dolazi sve više cura". Ali kod nas je uvijek dolazilo i dosta djevojaka, za razliku od prilika u SAD-u, gdje bi na 2000 fanova bile dvije žene – otkriva nam Petra Bulić, glavna organizatorica konvencije.

Kao što je među fanovima osjetljivo pitanje jesu li više ljubitelji Star Warsa ili Star Treka, isto je i s pitanjem je li pazinska konvencija Istrakon postao bolja priča od matičnog SFeraKona.

– To uopće nije natjecanje, a i SFeraKon je drugačiji! – brzo je replicirala Tatjana Jambrišak, nagrađivana spisateljica i urednica sferakonske zbirke priča koja će ove godine izaći pod prigodnim nazivom Smak.

No, da konkurencije ipak ima može se vidjeti iz razgovora između Tatjane i Aleksandra Žiljka, pisca bez kojega ne može proći nijedna domaća konvencija.

Tatjana: Istrakon nam je drmnuo temu, uzeli su kraj svijeta za svoju konvencije, a nama se zbirka zove Smak!

Aleksandar: A što si očekivala, pa u 2012. smo godini.

Tatjana: Ti si opet održao predavanje na Istrakonu, a nisi se ponudio za SFeraKon!

Aleksandar: Za Istrakon sam imao ideju, za SFeraKon nemam. Hoćeš Čudotvorni mač na engleskom? Mogu ja početi u 16 i završiti u 1 ujutro...

(Na kraju je Žiljak u programu završio s čak dva predavanja na SFeraKonu, op. a.)

Proslavio ga web bestseler
Ove godine SFeraKon očekivano ima i jaku listu počasnih gostiju.

Stiže Amerikanac Tim Powers, autor romana "Na čudnijim plimama", koji je poslužio kao predložak za četvrti nastavak popularnih "Pirata s Kariba", a poznat je i po romanu "Anubisova vrata" kojim je promovirao sve popularniji podžanr steampunka. Doći će i vrlo uspješni Britanac Charles Stross ("The Laundry" serijal, "Halting State") te ruski pisac i novinar Dmitri Aleksejevič Glukhovski, koji se proslavio romanom "Metro 2033." što ga je prvo napisao na webu, a potom je izdan u tisku i postao bestseler. Tu su i naš poznati autor stripa Darko Macan te Cheryl Morgan, nagrađivana autorica i organizatorica Worldcona.

Tijekom godina Zagreb je ugostio mnoge poznate SF i fantasy autore, no tko je ostavio najbolji dojam?

– Ian McDonald je bio najsimpatičniji. Vrlo je druželjubiv i pričljiv, on je prva osoba koja je nešto kupila na sferakonskoj izložbi učenika umjetničke škole iz Splita. Pitao je jednu učenicu koliko košta njen rad, a ona je stala zbunjena. Na kraju su se dogovorili za neku cijenu, a ona je odmah naručila rundu za sve. Michael Swanwick je ostao u Hrvatskoj i nakon konvencije, a oduševio se klapama, koje je opisao ovako: "Zamislite da anđeli odu van partijati" – govore Irena i Monika, zadužene za program konvencije.

Upečatljiv je bio i G. R. R. Martin, autor megapopularnog serijala "Igra prijestolja". – Njega su salijetali sa svih strana, a onda je fanovima dao mogućnost da ga salijeću još više, ali da mu pritom donesu piće, pa se potom raspričao o tome koga će sve smaknuti u sljedećoj knjizi – prisjećaju se u SFeri.

A gdje je tu hrvatski SF?! Nedavno je Krešimir Mišak kritizirao da danas mladi autori više vise na Facebooku nego da stvaraju nove ideje.

– Ne čita on! Mišak je nama jako drag, ali nije u toku. Nastojimo probiti naše autore na strana tržišta i osigurati prijevode – uzvraća Jambrišak.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
12:45 22.04.2012.

...a štaš komentirat kad pisac ovog članka niti ne zna da Hary Potter i Lord of the rings nisu SF!!!

AU
autoritet
18:43 22.04.2012.

Simpa skup Neka uspije

AG
Agramer198
07:14 23.04.2012.

I\'ll be back (there again) :)