Žurni pozivi

"Što da radim?! Žena me vrijeđa, a baš sam izašao iz zatvora

Foto: ''
"Što da radim?! Žena me vrijeđa, a baš sam izašao iz zatvora
04.02.2011.
u 15:36
Ni jedan se poziv ne prima olako, sve saslušamo, a ponekad moramo biti i psiholozi, detektivi, savjetnici i istražitelji
Pogledaj originalni članak

Dok u nekim hrvatskim gradovima još ima nedoumica kako će funkcionirati preusmjeravanje broja Hitne službe 94 na operativni centar 112 te hoće li se gubiti dragocjeno vrijeme, Županijski centar 112 Krapina na taj način radi od 2007. godine otkad su pozivi preusmjeravani iz svih mobilnih mreža,  a od 18. siječnja ove godine preusmjereni su  pozivi i iz fiksnih telefona. Od tada do jučer zaprimljeno je 176 poziva koji se odnose na medicinsku pomoć, a prema procjeni Dražena Strabića, pročelnika Županijskog centra 112 Krapina, takvih će poziva mjesečno biti oko tristotinjak.

Razgovori o boljkama

– U Krapini smo pokrenuli službu zaprimanja poziva za hitnu pomoć u dogovoru sa županijskim domom zdravlja i na taj su način znatno prorijeđeni  nenamjenski pozivi Hitnoj službi. Tako se više ne događa da Hitnu nazivaju pacijenti koji bi razgovarali o svojim boljkama, već se samo primaju stvarno hitni slučajevi. Do sada nije bilo nikakvih pritužaba ni djelatnika Doma zdravlja ni pacijenata, pa možemo reći da to jako dobro funkcionira – ističe pročelnik Strabić.

Nazvalo 44.946 osoba

– Ni jedan poziv upućen na 112 ne shvaća se olako, dapače. Sa svima se koji nazovu, a zapravo ne trebaju ni liječnika ni policiju razgovara – kaže Stjepan Peh, načelnik Centra. Tijekom protekle godine broj 112 u Krapini nazvalo je 44.946 osoba. Od toga je policiji preusmjereno 2637, vatrogascima 504 te Hitnoj službi 3.445 poziva. Zabilježeno je i 105 zlonamjernih poziva.

– Ponekad moramo biti psiholozi, detektivi, savjetnici i istražitelji – kaže načelnik Peh. Nazvala je žena i rekla da će zapaliti kuću, da joj je žao, ali da će to učiniti. Žena nije željela reći tko je i odakle zove pa je trebalo malo vremena dok nije otkrila svoje ime. Bila je u vikend-kući u Zagorju, pa smo obavijestili njezine roditelje u Zagrebu i liječnike te je sve dobro završilo. U drugom slučaju nazvao je državljanin BiH koji se nalazio kod prijatelja u Zagorju. Bili  su u klijeti, napili se, a domaćinu je toliko pozlilo da mu je trebala pomoć. No Bosanac nije imao pojma gdje se ta klijet nalazi, miješao je nazive mjesta, a kada smo  otkrili gdje se nalaze, posla je imala i policija jer je pijani Zagorec  agresivno  odbijao  liječničku pomoć. Nazvala je žena koja je udomila  pse, a jedne večeri jedan od pasa htio ju je napasti, pa se nije usudila izaći iz prostorije. Pomoć je tražio i muškarac koji je kazao da ga supruga maltretira i vrijeđa u njihovu domu, a on se, eto, baš vratio s odsluženja zatvorske kazne, pa je pitao što da sada radi! Ima i situacija iz prometa. Javljaju vozači, pijani vozač krivudaju cestom. Spori traktorist ometa promet, vozi već pet kilometara i nikako da se skloni i propusti automobile, javlja drugi vozač, treći obavještava da je pojedina dionica zaleđena, pa je potreban oprez u vožnji. Bilo je slučajeva  da  zovu djeca pa kažu da ih maltretiraju roditelji, jer ih  tjeraju na učenje. Takve situacije moramo dobro procijeniti jer, ako je riječ o pritužbi na roditelje, na vrata će im doći i policija i stručni djelatnici, kojima će onda trebati objasniti je li to bila samo šala njihova djeteta – kažu djelatnici 112.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.