Premijer Andrej Plenković podnio je Saboru godišnje izvješće o radu Vlade. S obzirom na to da ga oporba ometala i stvarala buku, njegov govor, u kojem je poručio da će strateška ostvarenja u proteklih sedam godina omogućiti lakše prevladavanje izazova u budućnosti, u cijelosti donosimo u nastavku. Kako je uvodno i istaknuo, riječ je o posljednjem izvješću koje predstavlja do redovnih izbora koji će se održati sljedeće godine.
"Prošlog je tjedna s 500. sjednicom Vlade navršeno sedam godina otkako je moja prva Vlada predvođena Hrvatskom demokratskom zajednicom u suradnji s demokršćanskim, narodnjačkim, liberalnim i umirovljeničkim strankama te predstavnicima nacionalnih manjina dobila povjerenje Hrvatskog sabora. Tada sam u svom završnom obraćanju istaknuo ključne okosnice svoje politike. To su prije svega politička stabilnost, pravna sigurnost, kvalitetan gospodarski okvir za rast i razvoj te društvena solidarnost. Usto, naš koncept modernog suverenizma počiva na osnaživanju međunarodnog položaja Hrvatske, ponajprije u Europskoj uniji, koje nam je omogućilo djelotvornije promicanje nacionalnih interesa i brže podizanje životnog standarda građana", tvrdi.
"Moderni suverenizam znači istodobno držati smjer sigurne i europske Hrvatske, što nam jamči stabilnost, oporavak i razvoj gospodarstva unatoč krizama, ali i čuvanje naše domoljubne, demokršćanske i obiteljske vrijednosti, koje su dio našeg nacionalnog identiteta, tradicije i kulture. Gledajući unatrag, a posebno u posljednjih tri i pol godine, malo je tko mogao zamisliti s kojim smo se sve krizama morali nositi i kakve sve probleme rješavati", poručio je Plenković.
Navodi kako je riječ o najvećem broju kriza od Domovinskog rata te nabraja pandemiju bolesti COVID-19, razorne potrese, inflatorne pritiske, rekordne poplave, nikad prije zabilježena olujna nevremena, afričku svinjsku kugu...
VIDEO Cirkus u Saboru: Plenković govori, a oporba ga pokušava nadglasati lupanjem
"Geopolitičke nestabilnosti, rat i sve brže klimatske promjene povećale su i migrantske pritiske s kojima se također nosimo. No unatoč svim tim izazovima i krizama, i u izuzetno nepovoljnim međunarodnim okolnostima, Hrvatska ide naprijed i uspijeva u ostvarivanju svih svojih strateških ciljeva", kazao je.
Pritom ističe kako je Hrvatska ove godine postala članica europodručja, Schengenskog prostora i Europskog stabilizacijskog mehanizma te ušla u "Global Entry" program.
"Štoviše, uz snažan oporavak nakon pandemije i čvrsti gospodarski rast makroekonomski pokazatelji nikada nisu bili bolji. Prosječna stopa našeg gospodarskog rasta u protekle tri godine (2021–2023) trebala bi dosegnuti čak 7,6%, što Hrvatsku stavlja na visoko treće mjesto u Europskoj uniji, odmah iza Irske (10%) i Malte (7,7%). Prije sedam godina BDP po stanovniku iznosio je 62% prosjeka Europske unije, a sada je na 73%, što znači da hvatamo korak. Premda zagovaramo odgovornost pojedinca i socijalno-tržišno gospodarstvo, nismo oklijevali u posezanju za intervencijom države kada je u krizama trebalo zaštititi najugroženije", ističe.
VEZANI ČLANCI:
Najavio je kako će se u svom izlaganju osvrnuti na pet ključnih prioriteta programa rada Vlade. "Prvo, na socijalnu sigurnost kojom gradimo zdravo, solidarno i pravedno društvo; drugo, na perspektivnu budućnost kojom se razvijamo kao konkurentna, vitalna i obrazovana zemlja; treće, na ekonomsku suverenost čime jačamo svoju samodostatnost, potičemo održiv razvoj i zelenu energetsku tranziciju; četvrto, na osnaženu državnost koja se očituje u financijski otpornoj, digitaliziranoj i učinkovitoj državi, i peto, na globalnu prepoznatljivost Hrvatske jačanjem njezinog međunarodnog položaja, vojnih sposobnosti i utjecaja radi promicanja nacionalnih interesa", rekao je te dodao:
"To su okosnice našeg Programa koji ispunjavamo i čije ću vam rezultate predstaviti. To činimo pred godinu u kojoj ćemo ponovno zatražiti povjerenje građana kako bismo mogli dovršiti posao koji smo započeli".
Cijeli govor premijera Plenkovića u povodu predstavljanja izvješća donosimo u nastavku:
Koje izvješće o kojem radu koje vlade? Iselili su 400 tisuća Hrvata, uselili 300 tisuća azijata, pljačkaju milijardu eura na sat, hapse Hrvate gdje stignu, Šengen propo, gotovo.