Ove subote temperature su, uslijed kraja ovog toplinskog vala, u poslijepodnevnim satima na mjestima dosegnule i 34°C. Gradovi poput Zagreba i Varaždina ipak su mogli odahnuti jer su se temperature spustile na ugodnih 26°C, no u gradovima je i dalje ostao problem saharskog pijeska. On Hrvatsku, inače, pogađa već nekoliko dana, a meteorolozi navode da je svoj vrhunac imao u petak, što se i vidjelo po automobilima i staklima ove subote.
Oko saharskog pijeska i njegovog učinka na naše zdravlje, ali i poljoprivredu, pitali smo jučer klimatologinju Lidija Srnec koja je bila gošća Večernji TV-a. Ona je objasnila kako su čestice saharskog pijeska uobičajene, samo što ih je proteklih dana bilo puno više. Neki radovi pokazali su kako zračne mase koje su bogatije saharskim pijeskom u naše krajeve s Atlasa dolaze u proljeće i jesen. Međutim, osim što dolaze iz Afrike, mogu doći i iz Azije.
- Osim što on smanjuje vidljivost, definitivno mijenja sastav atmosfere, a neki kažu da može utjecati i na zdravlje. Isto tako, kad padne kiša, saharski pijesak se ispire iz zraka i onda možemo vidjeti na staklima da ima puno prljavštine. Oni se otapaju u moru i onda dolazi do razvoja organizama, poput fitoplanktona - objasnila je.
Osim toga, meteorologinja Dunja Plačko-Vršnak objasnila je još ranije za HRT kako dolazi do saharskog pijeska kojeg imamo prilike vidjeti proteklih mjeseci.
>> FOTO U Hrvatskoj slaba vidljivost zbog saharskog pijeska u zraku
- Iznadprosječna toplina kao posljedica pritjecanja osjetno toplijeg zraka u jugozapadnoj struji. Ta struja seže iz Afrike. Nije neuobičajeno, ali možda je malo češće u zadnje vrijeme. Radi se o prostranoj cikloni koja zahvaća gotovo cijeli kontinent. Mi smo na prednjoj strani te ciklone u nekakvoj jugozapadnoj struji, a po visini, u baričkom sustavu – riječ je o jednoj dubokoj dolini na čijoj prednjoj strani pritječe taj topao i vlažan zrak - objasnila je.
- Ta dolina proteže se duboko do Afrike, ona je najčešće u nekakvim normalnim situacijama do Sredozemlja. Međutim, sada se ta os produbila - objasnila je meteorologinja još u vrijeme Uskrsa.
da slučajno nije srebrni jodid (AgI)? - silver iodide, googlajte...postoje patenti za tzv. kemijsku nukleaciju leda, odn. generiranje oblaka, ali i leda u oblacima....