Kolumna

Što je SDP-u i Peđi Grbinu trebalo politikanstvo s arbitražom

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Što je SDP-u i Peđi Grbinu trebalo politikanstvo s arbitražom
04.06.2017.
u 16:07
Zahtjev UN-u radi prestanka Sporazuma o arbitraži može se podnijeti i nakon odluke
Pogledaj originalni članak

Što je SDP-u, a osobito Hrvatskoj, trebalo politikantski provocirati proceduralna filozofiranja o tomu što jest ili nije napravljeno radi prestanka Sporazuma o arbitraži između Hrvatske i Slovenije!?

Kao prvo, Hrvatska je jasno “urbi et orbi” rekla da zbog svjetskog presedana kojim je teško narušeno povjerenje izlazi iz kontaminiranog arbitražnog procesa. Pitanje je bi li i Arbitražni sud nastavio postupak da se eksces dogodio u ranoj, a ne u već poodmakloj fazi arbitraže. Ne stoji tvrdnja Peđe Grbina da Oreškovićeva i Plenkovićeva Vlada nisu ispoštovale Zaključak Hrvatskog sabora iz srpnja 2015. koji je obvezao Vladu “na pokretanje postupka za prestanak Sporazuma o arbitraži”.

Pokrenula ga je još Milanovićeva Vlada. Zatim, čak i da su SDP-ova tumačenja Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora ispravna, što to pitanje nisu i sami postavili na vrijeme!? Dakle, lani 5. kolovoza čim je istekao rok od 12 mjeseci od slovenskog prigovora na hrvatsku notifikaciju o pokretanju postupka za prestanak sporazuma (i primjenu mirovnih metoda iz članka 33. Povelje UN-a). Nakon toga, prema članku 66. Bečke konvencije za Hrvatsku je otvorena mogućnost da upućivanjem zahtjeva glavnom tajniku UN-a pokrene postupak mirenja pod okriljem UN-a. 

Međutim, nema roka za podnošenje tog zahtjeva. Uostalom, sporazum propisuje i izvršenje arbitražne odluke u roku od šest mjeseci. Dakle, zahtjev UN-a vezano za prestanak sporazuma mogao je biti podnesen i lani 6. kolovoza, ali i nakon odluke Arbitražnog suda. Bi li za Hrvatsku bilo bolje da je već podnesen? Ne. U slučaju povoljne arbitražne odluke zahtjev UN-u s hrvatskog gledišta je nepotreban, pa i neinteligentan. Ako je arbitražna odluka nepovoljna za nas, a preporuka bi bila da poštujemo Arbitražni sud, sasvim je svejedno kad smo uputili zahtjev glavnom tajniku. A ako bi nam u UN-u dali za pravo u pogledu prestanka Sporazuma o arbitraži, onda bi nepovoljna odluka Arbitražnog suda bila samo argument više za tu mirovnu preporuku UN-a.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

ZD
zdepar
16:21 04.06.2017.

peđa svojim visokomozgljavim postupcima nedvojbeno dokazuje da je čak i njegovo njegovo prezime, u stvari, pogrešno napisano

KR
kruti175
16:35 04.06.2017.

klasični partijsko-manjinski PETOKOLONAŠ, ništa drugo. .

EL
EldersRealm
16:47 04.06.2017.

Pedja je nebrojeno puta dokazao da o pravu nema pojma. Pravo je pitanje kako je taj lik uopce zavrsio fakultet, kad mu je znanje nikakvo! Kako je prolazio ispite kad ne poznaje ni Ustav ni zakone, a medjunarodno pravo ocito nije ni slusao.