nastao u 13. stoljeću

Što je zapravo blagdan Tijelova?

Foto: Kristina Štedul-Fabac/PIXSELL
Što je zapravo blagdan Tijelova?
31.05.2018.
u 08:42
U Hrvatskoj je blagdan Tijelova 2001. godine proglašen državnim praznikom i neradnim danom, a za Katoličku crkvu svetkovina je u spomen na ustanovljenje Euharistije na Veliki četvrtak
Pogledaj originalni članak

Danas slavimo blagdan Tijelova, blagdan koji se slavi u četvrtak poslije svetkovine Presvetog Trojstva, odnosno deveti četvrtak nakon Uskrsa.

U Hrvatskoj je blagdan Tijelova 2001. godine proglašen državnim praznikom i neradnim danom, a za Katoličku crkvu svetkovina je u spomen na ustanovljenje Euharistije na Veliki četvrtak.

Tijelovo kao posebni blagdan posvećen slavljenju Presvetog oltarskog sakramenta (euharistije nastale na Veliki četvrtak) nastao je u 13. stoljeću, a na cijelo se zapadno kršćanstvo proširio tek u 14. stoljeću. Duguje se viziji jedne augustinske redovnice, sv. Julijane iz samostana kod Liegea u današnjoj Belgiji. Ona je imala viđenje punog mjeseca na kojemu je opazila jednu mrlju. Puni mjesec je protumačila kao Crkvu, a mrlju kao nedostatak jednog blagdana kojim bi se na poseban način trebao častiti Presveti oltarski sakrament. Na njezinu je molbu mjesni biskup Robert de Thorote za svoju biskupiju uspostavio blagdan koji se na početku zvao blagdan euharistije. S. Julijana je našla sljedbenike koji su žarko promicali ideju toga blagdana i željeli ga proširiti na cijelu Crkvu. U tome su i uspjeli.

Ukratko, papa Urban IV. godine 1264. objavljuje bulu kojom želi blagdan euharistije proširiti na cijelu Crkvu. Brza smrt spriječila ga je da to doista i učini. Tek u 14. stoljeću, 1317. godine, nakon objavljivanja bule pape Urbana IV - naslov joj je "Transiturus de hoc mundo - Odlazeći s ovoga svijeta" - papa Ivan XXII. širi blagdan na cijelu Zapadnu Crkvu.

Teološki razlozi uspostave Tijelova mnogo su dublji. Početkom II. tisućljeća počela je opadati učestalost pričešćivanja. Umjesto toga, kao svojevrsni nadomjestak pričešćivanju, pojavili su se različiti oblici euharistijskih pobožnosti izvan mise. Posebnu je važnost u to doba dobivalo pokazivanje svete hostije. Podizanje je postalo jedan od ključnih dijelova euharistijskog slavlja. Najvažnije je bilo vidjeti podignutu hostiju.

Još možda važniji teološki razlog je poznato osporavanje stvarne Kristove prisutnosti u posvećenim prilikama kruha i vina nakon čega je vjernička javnost zahtijevala i zdušno prihvatila jedan takav blagdan kojim se potvrđivala vjera u stvarnu Kristovu prisutnost u posvećenim euharistijskim prilikama.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 122

Avatar HrvatskiNacionalist
HrvatskiNacionalist
15:21 04.06.2015.

cijela katolička europa slavi danas blagdan,,, hrvatska je katolička zemlja i pravo je da se poštuje tradicija

Avatar @promatrač
@promatrač
13:54 04.06.2015.

Svima skupa sretan današnji blagdan ! Ljudi mirna srca su na Sv. Misi, sa obitelji i sl. A po komentarima se vidi da zlo ne može u miru ni spavati niti odspavati, mržnja koja vlada s njima i govori iz njih također i piše iz njih - Marionete zla dok god dišete nije vam kasno - skrušeno se pokajte, da bi mogli upoznati spokoj, mir i sreću koji su samo u Kristu i iz Krista mogući i vidljivi.

ZA
Zagreb.
17:55 04.06.2015.

Tjelovo je kmećanje Katoličke Crkvetine.....ravno mlaćenju prazne slame i zaglupljivanju ionako pre glupog puka,.......u cilju otimanja para ....... TOČKA.