Može li se nečija bolest koristiti kao sredstvo za razvlačenje sudskog postupka i, ako može, je li tu riječ o zloporabama pred kojima su sudovi nemoćni, pitanje je koje se nameće nakon sve učestalijih odgoda sudskih ročišta zbog bolesti nekog od optuženika. Istina, svaka takva odgoda popraćena je manje ili više uvjerljivom medicinskom dokumentacijom, no zanimljivo je da se češće razbolijevaju poznati optuženici u medijski razvikanim predmetima.
Stres kao uzrok?
Je li tome razlog stres ili nešto drugo, teško je dokučiti, no činjenica je da je primjerice slučaj Sanader već podulje vrijeme zapeo upravo zbog ozbiljnih zdravstvenih problema ne samo Ive Sanadera već i nekih njegovih suoptuženika. Prije najnovijih događanja, koji su bivšeg premijera odveli u bolnicu i na operaciju zbog karcinoma prostate, na čekanju je, i to već godinama, slučaj HEP – Dioki. U tom predmetu Sanaderovi suoptuženici su Ivan Mravak i Robert Ježić, a iako je optužnica podignuta 2012., u tom se spisu ništa nije dogodilo. Razlog toma su problemi sa zdravljem prvo Mravka, pa onda Ježića, a na kraju se zdravlje pogoršalo i Sanaderu. Inače, Mravak je i prije te optužnice hodao po sudovima zbog nekih drugih postupaka, a u nekima od njih je bio i osuđen. Zdravlje mu je već tada bilo ozbiljno narušeno, no na rasprave je, usprkos tome, dolazio disciplinirano.
Sve dok je mogao. U međuvremenu su i Ježić i Sanader završili na operacijama, pa je slučaj HEP – Dioki trenutačno u stanju mirovanja. Sanader je problema sa zdravljem imao i dok je trajalo suđenje za aferu Planinska, a mnogi će reći, točno ili ne, da je tu situaciju “iskoristio” da bi svoje postupke doveo u fazu u kojoj su sada. Jer Ivo Sanader je šest godina nakon uhićenja u Austriji, tri suđenja, u kojima su mu izrečene dvije osuđujuće presude, od kojih je jedna bila i pravomoćna, dok je nije ukinuo Ustavni sud, i dalje slobodan čovjek. Neki će reći da takvu situaciju, osim odlukama Vrhovnog suda u aferi Fimi media te odluci Ustavnog suda u aferama Hypo i Ina – MOL, može zahvaliti i svome srcu i tlaku. Odnosno problemima sa srcem i tlakom, zbog čega su tijekom 2015. često bile odgađane rasprave u aferi Planinska.
Izlazak na slobodu
Kada se to događalo, Sanader je bio u pritvoru, no učestale odgode, popraćene medicinskom dokumentacijom, dovele su do toga, da je tijekom trajanja tog suđenja bivši premijer dočekao za njega povoljne odluke viših sudova te izlazak na slobodu. Iako su mnogi bili skeptični oko njegovih problema sa zdravljem, činjenica je da ne postoji sudac koji bi zanemario nalaz medicinskog vještaka u kojem se navodi da netko ima problema sa srcem. Jer zanemarivanje takvih nalaza potencijalno bi moglo dovesti do kobnih posljedica. Dovoljno se samo sjetiti Đure Brodarca, koji je umro malo nakon što je pritvoren zbog sumnji da je počinio ratni zločin. Tijekom uhićenja i pritvaranja žalio se na bolove u prsima jer je bio srčani bolesnik. Njegova obrana poslije je tvrdila da ga je ubila država jer mu, usprkos navodima medicinske dokumentacije iz koje je bilo vidljivo da je teško bolestan, nije omogućila da bude u kućnom pritvoru.
>> Hoće li bolesti zakočiti procese Ivi Sanaderu i partnerima
Ne želim ni čitati ovaj pamflet. Đuro Brodarac je heroj domovinskog rata. Veliki borac protiv velikosrpkog fašizma. Na žalost njemu su pokušali suditi autorica članka, Marina Merzel i slična jugožgadija.