Predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza, Martin Kranjec rekao je danas u Vinkovcima gdje je nazočio proširenom sastanku Upravnog odbora Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije, kako pčelari u Hrvatskoj godišnje proizvedu 7 do 8 tisuća tona najkvalitetnijeg meda koji je tražen u zemljama Europske unije gdje i odlazi višak proizvodnje.
- U nas je 11.000 organiziranih pčelara koji imaju 550.000 košnica što je u prosjeku 50-tak košnica po pčelaru dok je u EU taj prosjek više od duplo manji i iznosi 17 do 20 košnica. Cijena meda je sada zadovoljavajuća, a naše zakonodavstvo smo uskladili s EU propisima. Izradili smo elektronski katastar pčelinjaka i pčelinjih paša što našim pčelarima uvelike olakšava rad. Posebno smo zadovoljni što zadnjih godina bilježimo porast potrošnje meda u Hrvatskoj iako smo još ispod europskog prosjeka i kod nas je tek nedavno potrošnja po stanovniku prešla jedan kilogram, a cilj nam je da po stanovniku imamo barem kilogram i pol meda godišnje - kaže Martin Kranjec.
Željko Šuran, predsjednik Saveza pčelara Vukovarsko-srijemske županije kaže da je u Savez udruženo 10 udruga s 400 pčelara koji godišnje proizvedu oko 500 tona meda. Godišnji prosjek po košnici je 20 do 30 kilograma. Šuran je podsjetio kako u srpnju 2015. vinkovački pčelari obilježavaju 130 godina organiziranog pčelarenja na području grada Vinkovaca i to je jedna od najstarijih udruga u Hrvatskoj.
>>Pčelinji proizvodi pomažu kod hemeroida i seksualnog zdravlja