korak naprijed ili..

Što Palestincima donosi novi status u Ujedinjenim narodima

Foto: Reuters/Pixsell
Što Palestincima donosi novi status u Ujedinjenim narodima
30.11.2012.
u 19:04
Izrael najviše strahuje da će ih Palestinci prijaviti Međunarodnom kaznenom sudu
Pogledaj originalni članak

Palestinski predsjednik Mahmud Abbas zaista može slaviti – kako sam kaže, Palestinskoj je samoupravi, odnosno budućoj palestinskoj državi pribavio “rodni list”. Čak 138 zemalja otvoreno je podržalo palestinsku državu dajući joj status promatrača u Ujedinjenim narodima, isti kakav ima i Vatikan. Za Mahmuda Abbasa ovo je velika pobjeda i na simboličnoj i na konkretnoj razini. Simbolično ovo je svojevrsno priznanje palestinske države, a na konkretnoj razini, važno je to što je sada ta država stekla pravo da se pridruži brojnim agencijama UN-a te Međunarodnom kaznenom sudu, od kojega bi u budućnosti mogla službeno tražiti istrage protiv Izraela, odnosno protiv akcija koje on poduzima protiv Palestinske samouprave.

SAD i Izrael jedinstveni

Sam Abbas novostečeni status u svjetskoj organizaciji vidi kao novu političku platformu koja će poslužiti za obnovu pregovora s Izraelom, koji su u potpunom zastoju već više od dvije godine. Palestinsko vodstvo također smatra da će im novi status u UN-u dati povoljnije pozicije u tim pregovorima. Ulje na vatru dolilo je i priopćenje Hamasa, koji novostečeni status u UN-u smatra velikom pobjedom.

No druga strana, ponajprije Izrael, ali i Sjedinjene Države, nikako nije zadovoljna onim što se dogodilo. Američka državna tajnica Hillary Clinton odluku Opće skupštine nazvala je “kontraproduktivnom”, a američka veleposlanica pri UN-u Susan Rice naglasila je da će ova odluka biti “velika prepreka na putu prema miru” jer će onemogućiti nastavak izravnih pregovora između Izraela i Palestinaca. Čak je kazala da će se Palestinci, već dan nakon furiozne proslave, probuditi sa spoznajom da rezolucija Opće skupštine UN-a uopće nije promijenila njihove živote i da im je na dulji rok smanjila mogućnost da dogovore trajni mir.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu kazao je da je Abbasov govor pred Općom skupštinom bio “otrovan, pun mržnje i zlonamjerne propagande”, a izraelski veleposlanik pri UN-u Ron Prosor naglasio je pak da će ovo priznanje palestinske države nagnati Izrael da nametne nove preduvjete za pregovore i za postizanje trajnog mira. Također je kazao da bi nakon svega moglo doći i do novog vala nasilja.

Iako nitko nije otvoreno govorio o mogućnosti da Palestinci prijave Izrael i od Međunarodnog kaznenog suda zatraže istragu protiv te zemlje, ima naznaka da izraelski politički establišment od ovoga najviše strahuje.

Sud kao metoda pritiska

Bliski Abbasovi suradnici kažu da on neće žuriti s intervencijama protiv Izraela pri Međunarodnom kaznenom sudu, no ako Izrael nastavi s politikom izgradnje židovskih naselja na palestinskom teritoriju, oružanim napadima na pojas Gaze i na Zapadnu obalu i drugim potezima koji ograničavaju prava Palestinaca, Abbas je spreman iskoristiti ovaj sud kao sredstvo pritiska na Izrael, odnosno kao adut u pregovorima.

Palestinci su najveću podršku dobili od Francuske, koja je glasala za i koja je potom pozvala obje strane da odmah nastave pregovore, ali ne i od Velike Britanije i Njemačke, koje su naglasile da je Abbas trebao pričekati da američki predsjednik Barack Obama formira novu administraciju i da se nakon izbora formira nova izraelska vlada.

>>Palestina dobila status promatrača u UN, Hrvatska suzdržana

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

AD
AdriaticSea
08:26 01.12.2012.

Ovdje kao da komentiraju djeca od 10 godina koja žive u nekom pink svijetu sa zastavicama 'free palestina' Hrv. je postupila pravilno, zbog čega remetiti odnose sa SAD-om i Njemačkom koji su nam saveznici, ostali smo neutralni što ne ugrožava odnose ni s jednom stranom, mi smo premala država da bi nešto značili prema tome zašto se bez veze kompromitirati. Samo osoba bez trunke logike može misliti da je Hrv. trebala podržati Palestinu, za to postoje krupne ribe koje će se pobrinuti za nju, mi se moramo za sebe brinuti. Otvorite oči, Isuse...

JO
jožek2
22:53 30.11.2012.

Ne tako davno i mi smo bili u sličnoj situaciji , kad se odlučivao o našoj sudbini u UN-u svakoj državi koja nam je dala glas bili smo jako zahvalni, a sad smo tuđi sluge moramo glasovati kako nam drugi narede, obični mai ljudi su dosta iznenađeni ovakvim potezom naše administracije, zašto ne priznati tim ljudima državu za koju se bore već 40 -- 50 godina, a ogromna večina zemalja ih je priznala, kome se mi to dodvorujemo ?

RI
Riznica
19:29 30.11.2012.

Zalosno i sramotno sto se Hrvatska pridruzila uzdrzanima i time posredno podrzala izgradnju jevrejskih naselja na palestinskim teritorijama... Zastoooooooo da Hrvati koji su svoju drzavu bazirali upravo na pravu slobode naroda na samoopredjeljenje i pravima covjeka , sada, kada je rijec o istom pitanju kod drugih naroda u ovom slucaju Palestinaca pokazuje dvolicnost ...