Loš tajming i do kraja ne definirana preporuka HZJZ-a o izvanučioničkoj nastavi preko noći je stopirala provedbu ugovorenih putovanja i izazvala dodatne probleme školama, roditeljima i agencijama, poručuju iz Udruge hrvatskih putničkih agencija. Agencije trpe veliku štetu zbog pandemije, a samo na školskim ekskurzijama, čija se vrijednost tijekom jedne školske godine procjenjuje na 350 milijuna kuna, izgubljeno je više od 230 milijuna.
Većina novca, poručuju iz UHPA-e, zamrznuta je na računima hotela, aviokompanija i prijevoznika.
"Donošenje tako važne preporuke u kasnim popodnevnim satima na kraju radnog tjedna smatramo neprihvatljivim, a posebice u jeku realizacije već odgađanih putovanja. To je izazvalo kaos i paniku kod roditelja i nastavnika, a svojom (ne)obvezujućom formom dodatno zakompliciralo ionako tešku situaciju organizatorima putovanja", ističe Tomislav Fain, predsjednik UHPA-e.
Napominje da uplaćeni novac za učenička putovanja nije izgubljen.
"Od iznimne je važnosti da se u kurikulumima za novu školsku godinu planira i izvođenje izvanučioničke nastave kako bismo, ako epidemiološka situacija dopusti, mogli realizirati i odgođena putovanja te planirati i nova. Ako ipak bude otkaza, želimo da roditelji znaju da imaju pravo na vaučer za zamjensko putovanje ili povrat novca sukladno ugovoru i u skladu sa zakonom", naglašava Fain koji žali "što su se neki kolege oglušili na prava klijenata i time naštetili svim agencijama".
Zamrznuli novac?