Pozadina sastavljanja Vlade

Karamarko je SMS-ovima prebrojavao većinu u Saboru

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Božo Petrov i Tomislav Karamarko
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
tomislav karamarko
Foto: Sanjin Strukic/Pixsell
Božo Petrov i Tomislav Karamarko
24.01.2016.
u 12:01
Dok je Lovrinović otkazivao poslušnost, HDZ-ovci su se prebrojavali sms-om
Pogledaj originalni članak

Tipkanje Tomislava Karamarka po mobitelu za vrijeme sjednice Sabora malo tko nije primijetio. Iako Karamarko od jutra nije ispuštao telefon iz ruke, pozadina njegova čačkanja po iPhoneu nije puka dosada.

Iako su Domoljubna koalicija i Most u petak u Sabor došli kao bi se izglasala nova Vlada, nitko nije bio baš posve siguran da će sve glatko proći. Vrhunac napetosti i političke zavrzlame tog je dana uslijedio za govora Ivana Lovrinovića, odmetnutog mostovca, kada je navečer, uoči izglasavanja, najavio da neće podržati Vladu. Karamarko se tada opet uhvatio mobitela i krenulo je simultano dopisivanje i prebrojavanje ruku. U HDZ su još ranije tog dana stigli signali da se u Banskim dvorima (gdje je još stolovao Zoran Milanović) vesele i očekuju da barem četvero mostovaca neće podržati Oreškovićevu vladu. Stvarala se iluzija da bi Vlada možda mogla ostati bez podrške. Ipak, na kraju je izglasana s 83 glasa.

Koncentrirani Orešković

I Karamarkovo otezanje dogovora s preostalih tada petero manjinaca, koje predvodi Milorad Pupovac, zbog kojeg se jučer dvaput otkazivalo potpisivanje reformskog sporazuma s Mostom, pokazalo se taktičkim. Naime, u HDZ-u se može čuti da Karamarko nije htio “kleknuti” pred Pupovcem jer je kombinirao da podršku Vlada u Saboru dobije i bez njega, odnosno njegovih zastupnika. Zato je pridobiven manjinac Šandor Juhas, ali i Glavaševa dva HDSSB-ovca te Radimir Čačić. U HDZ-u su očito željeli izbjeći da Pupovac dobije saborski Odbor za vanjske poslove, što je bio njegov uvjet. No s preostalim manjincima SDSS-a razgovarat će se i nastojati dogovoriti prije usvajanja proračuna. I dok je Karamarko sa svojim stranačkim tajnicima vodio operaciju osiguravanja saborske većine, tada mandatar Orešković mirno je i koncentrirano 14 sati sjedio u Saboru. Fokusirano je pratio raspravu, zapisivao, nije primijećeno da je i u jednom trenutku švrljao po mobitelu, a od svega što je čuo u Saboru vjerojatno je bio u potpunom šoku. I dok je on strpljivo pratio verbalno raspoložene zastupnike, na hodnicima se moglo sresti hadezeovce koji su sami imali potrebu objašnjavati kako su određeni kandidati postali ministri u novoj Vladi. Budući da je mandatar razgovarao s više od 60 kandidata, taj je proces poprilično i trajao, a neka su izabrana imena izazvala potpuno iznenađenje. Pozadina njihova izbora vrlo je zanimljiva i otkriva da u nekim slučajevima na izbor nije utjecala ni stranačka moć pojedinih kandidata ili onih koji su ih nominirali.

Istarski hadezeovac Anton Kliman vjerojatno ne bi bio izabran za ministra turizma da zbog privatnih razloga nije odustao kandidat Gari Cappelli. Zanimljiva je njegova uloga u HDZ-u, odnosno njegov odnos sa šefom te stranke Tomislavom Karamarkom. On je, kako doznajemo, iznimno dobar prijatelj šefa HDZ-a, a bio mu je i veza, odnosno posrednik u razgovorima s IDS-om. Budući da Karamarko otprije želi i surađivati s tom regionalnom strankom, ali i ojačati ulogu HDZ-a u IDS-ovoj Istri, izbor Klimana i ne čudi previše jer se time Istri poručuje da je važna i da ima ministra iz svojih redova. Potpuno je iznenadio i izbor Predraga Šustara za ministra znanosti, obrazovanja i sporta iako je pretendent na tu funkciju bio Damir Jelić, potpredsjednik HDZ-a i karlovački gradonačelnik.

– Primorsko-goranski HDZ nije kandidirao Šustara niti ga je gurao za ministra, no na razgovoru s mandatarom on je izabran. Jelić je odličan čovjek, ali nije se bavio znanošću. U ovom je slučaju presudila stručnost jer je Šustar dekan fakulteta, a ispalo je da su Primorsko-goranska županija i Istra iz nekog razloga dobile tri ministra – komentirao je HDZ-ovac iz tih krajeva. Upravo je ta činjenica da su tri ministra iz dijela Hrvatske koji HDZ-u ne donose mandate na izborima izazvala nezadovoljstvo u HDZ-u. Postavilo se i pitanje izbora ministra branitelja Mije Crnoje kada su slavonski hadezeovci predložili Zvonimira Milasa.

Vremenski tjesnac

– Bio sam sto posto siguran da Milas prolazi, ali na kraju nije prošao – komentirao je izvor iz slavonskog HDZ-a. Tomislav Karamarko kaže pak da je Crnoja bio kandidat Zajednice branitelja HDZ-a “Gojko Šušak” i da se poštovala njihova želja. General Krstičević otpao je pak za ministra jer bi Tihomir Orešković stavio veto na njegov izbor budući da je bio angažiran u tvrtki koja posluje i s Ministarstvom obrane. U HDZ-u su pak izbor Josipa Buljevića umjesto generala Damira Krstičevića komentirali da je to – politika.
No, kada se sve sagleda, nova je Vlada sastavljena u popriličnom vremenskom tjesnacu, baš zato što se inzistiralo na mnoštvu kandidata. U nekim je slučajevima i Karamarko imao zavezane ruke jer je zadnja bila mandatara Tihomira Oreškovića, ali sasvim je jasno da su pojedini ljudi u Vladi, poput Klimana, Hasanbegovića, pa možda i Crnoje, zapravo Karamarkov izbor. Ipak, sinoć se nakon izglasavanja Vlade otvorio petlitarski pjenušac koji je čekao u Klubu HDZ-a, a nakon primopredaje vlasti novoizabrani ministri i šefovi Vlade nisu tulumarili, nego su do jedan sat bili u – krevetu. 

>>Ivan Lovrinović: Neću vas podržati jer je Most odustao od ključnih momenata ekonomskog programa

>>Potvrđena Vlada s 83 glasa za, izvršena primopredaja vlasti. Orešković: Idemo raditi

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 81

IV
Ivopetokraka
12:11 24.01.2016.

Ostoja Motorola kaze za svoje drugove da su lešinari Ostoja slazem se s tobom orvi puta ali kukasti ces morati riješiti

PI
pismeni
12:13 24.01.2016.

Gospodo novinari shvatite da je gotovo! Čast izuzecima, ali velika većina vas bila je pristrana.

LO
lokun
12:07 24.01.2016.

Crveni yugofašisti konstruiranje sto sto zdlite