Crometeo tim analizirao je je li travanjsko zahlađenje kakvo nas prati posljednjih dana normalno za ovaj dio godine ili ne.
Sredina travnja središnji je dio klimatološkog proljeća, a hladan prodor kakav je zahvatio naš dio Europe daleko je primjereniji za ožujak nego travanj, piše Crometeo. No navode i da to nije nimalo neuobičajeno za ovaj dio godine.
Na sličnim područjima gdje snijeg pada danas ili je padao prethodnih dana on zna pasti i u svibnju i u lipnju. Kao primjer navode da je obilan snijeg pao u planinama Dalmatinske zagore i Bosne i Hercegovine u lipnju 2005. te da su tada zabilježene najniže lipanjske temperature u gotovo 100 godina.
Hladan prodor sredinom ovog travnja uzrokovalo je to što se prvo nad velikim dijelom zapadne Europe formirala snažna anticiklona s centrom iznad Velike Britanije, gdje je tlak zraka na razini mora dosezao visokih 1035 hektopaskala, a potom nad Skandinavijom, gdje se formirala duboka ciklona čija je hladna fronta brzo prodrla do Sredozemlja, upravo do našeg područja, gdje se formirala sekundarna ciklona.
Takav scenarij u kojem se nad Europom i Atlantikom uspostavi tzv. blokirajuća anticiklona koja naposljetku dovodi do toga da ciklone sa sjevera Europe prodiru duboko na njezin jug inače je uobičajen i do većina prodora izraženije hladnoće u naše krajeve dolazi na takav način.
Kako javlja Crometeo, snijeg je u posljednja 24 sata u višim predjelima zabijelio Papuk gdje ga ima i preko 10 centimetara, a padao je i na Mosoru i Biokovu.
Cijeli članak čitajte ovdje.