vrijeme odmiče

Zašto Vrhovni sud taji odluku o izručenju Josipa Perkovića?

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Josip Perković u pratnji odvjetnika Ante Nobila dolazi na Županijski sud
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Josip Perković nakon odobrenja izručenja Njemačkoj
21.01.2014.
u 07:55
Ako je u petak odlučeno o predaji, teče rok od deset dana, no može se i prekoračiti
Pogledaj originalni članak

Vijeće Vrhovnog suda koje odlučuje o (ne)izručenju Josipa Perkovića baš je odlučilo na tihoj vatri držati čitavu Hrvatsku, a, dakako, ponajviše samog Josipa Perkovića. Iako sudsko vijeće u sastavu Lidija Grubić Radaković, dr. sc. Marin Mrčela i dr. sc. Zdenko Konjić zaslužuje komplimente jer njihova odluka od petka nije procurila u javnost, što je u ovakvom slučaju za hrvatske okolnosti izuzetno, tajnovitost i brzina kojom pišu odluku i provode formalnosti koje su nužne prije objave odluke baš i nisu pohvalne bez obzira na osjetljivost i izuzetnost slučaja.

I javnost je važna

Sudsko je vijeće trebalo pomiriti potrebu javnosti da zna i prava stranaka u postupku te službeno izvijestiti barem kada i tko vijeća o slučaju te kad će biti objavljena odluka. I briga o javnosti sastavni je, ako ne i najvažniji dio sudskoga posla jer bez javnosti kojoj su odluke sudbene vlasti namijenjene uzaludan im je sav trud.

K tomu, ako je na sjednici u petak donesena odluka, tada je počeo teći desetodnevni rok za izručenje u slučaju da je potvrđena odluka Županijskog suda. U tom su slučaju prošla već tri dana a da se s tim u vezi još ništa nije moglo poduzeti. Iako, riječ je o tzv. instruktivnom roku za kršenje kojega ne nastupaju nikakve posljedice.

Ako je pak odlučeno da se Perkovića ne izruči ili da se predmet ponovno vrati Županijskom sudu u Zagrebu na “popravni”, protek vremena od sjednice ne predstavlja baš nikakav problem. Što vrijeme dalje odmiče, to je vjerojatnije da sudsko vijeće nije potvrdilo odluku Turudićeva sudskog vijeća.

Presedanska odluka

Inače, vijeće suca Ivana Turudića na zahtjev odvjetničkog društva Pavlović&Pavlović dalo je za pravo Gizeli Đureković, supruzi ubijenog Stjepana Đurekovića, da ima temeljno pravo sudjelovanja u postupku izvršenja europskog uhidbenog naloga u svojstvu žrtve. Riječ je o presedanskoj sudskoj odluci koja Gizeli Đureković daje nadu da bi i Vrhovni sud tako mogao odlučiti u slučaju protiv Zdravka Mustača, gdje je to jedina preostala nada da “spasi” taj predmet od pravomoćnosti nakon što je Županijsko državno odvjetništvo u Velikoj Gorici odlučilo ne podnijeti žalbu na odluku suda o odbijanju EUN-a protiv Mustača.

U podnesku Gizele Đureković navodilo se da je DORH svojim postupanjem ugrozio interese kako države izdavanja naloga tako i oštećenika. Sudac Turudić obrazložio je da, iako Zakon o pravosudnoj suradnji u kazneni stvarima s državama članicama EU ne regulira prava žrtve, ima odredbu prema kojoj se za pravno neriješene probleme supsidijarno primjenjuje Zakon o kaznenom postupku. Kako su podnošenjem žalbe u slučaju Perković ugroženi interesi žrtve, pozivanjem na deklaracije UN-a, Okvirnu odluku Vijeća EU i europski sudove, sud je Gizeli Đureković kao oštećenici dao pravo sudjelovanja u postupku.

>>'Ako se promijeni Ustav i ukine zastara, kreće postupak za izručenje Perkovića'

>>Perkovića bi moglo izručiti vijeće koje je šokiralo Vladu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 95

RE
@ revenge
08:42 21.01.2014.

Željno očekujem dane kada će drug Perković izrecitirati sve što mu je poznato. Očekujem mnoga iznenađenja u HR. I neke koji će nestati sa političke scene.

BU
bubimir
08:27 21.01.2014.

vrhovni sud čeka sa objavom jer milanović traži slobodan termin za ručak sa perkovićem

Avatar Kristijan Krkač
Kristijan Krkač
08:23 21.01.2014.

Ovo je notorna i početnička pogreška! Sramota! U tekstu piše: "I briga o javnosti sastavni je, ako ne i najvažniji dio sudskoga posla jer bez javnosti kojoj su odluke sudbene vlasti namijenjene uzaludan im je sav trud." Treba pisati: "Briga o pravdi sastavni je, ako ne i najvažniji dio sudskog posla jer bez pravde kojoj su odluke sudbene vlasti namijenjenje uzaludan im sav trud."