PLANET POLITIKE

'Stoljeće rata' na Bliskom istoku

27.10.2005.
u 16:48
Pogledaj originalni članak

Bliski istok će još dugi niz godina biti poprište ratnih sukoba. Proces protiv Sadama je pokazao da bi šijiti i Kurdi, inače američki saveznici u iračkom ratu, svoga dugogodišnjeg progonitelja odmah poslali na vješala. Za Sunite, koji su bili stup Sadamove vladavine, proces protiv iračkog diktatora farsa je u režiji Amerikanaca. Iranski predsjednik prijeti Izraelu. U Jordanu počinje proces protiv Busha.


Austrijski desničarski političar Jörg Haider sudio bi i Bushu i Sadamu na "zajedničkom procesu". Međutim, rat na Bliskom itoku ima znatno ozbiljniju komponentu od Haiderovih operetnih ćaskanja: Bliski istok danas je trajno destabilizirana regija!

Neprijateljstvo između triju iračkih skupina, šijita, sunita i Kurda sve će se više produbljivati. Ustaničke trupe raspolažu sve modernijim oružjem. Rat će biti sve žešći. Iračke trupe u službi Amerikanaca nisu u stanju poraziti ustanike i osigurati mir. Nedavno je čak zapovjednik američkih postrojba u Iraku general Casey objavio šokantan podatak: od 209.000 iračkih vojnika samo je jedna bojna u stanju samostalno i bez američke podrške voditi operacije! Američke će trupe i nakon završetka Bushove legislature 2009. godine ostati u Iraku. I to još dugi niz godina. Prema nekim stručnjacimam, možda još desetljeća. S druge strane, premda Iran još nekoliko godina neće biti u stanju proizvesti nuklearnu bombu, iranski nuklearni program alibi je za Amerikance i Britance da ostanu vojno prisutni u srednjoj Aziji.

Trenutačno se Europska unija trudi Irance odvratiti od nuklearnog programa. Međutim, čini se da Europljani neće u tome uspjeti. Istodobno, iranski nuklearni program već je potaknuo silovitu utrku u naoružanju na cijelom Bliskom istoku.

Stručnjaci londonskog instituta za strateška istraživanja najavljuju da će Turska, s kojom je Europska unija upravo počela pristupne pregovore, također krenuti istim putem i započeti graditi atomsku bombu. Isto bi tako i Saudijska Arabija, tradicionalni protivnik Irana, mogla posegnuti za atomskom opcijom. To su realne pretpostavke, upozoravaju vojni stručnjaci. Indija i Pakistan dvije su zemlje u srednjoj Aziji koje već posjeduju atomsko oružje.

U Iraku je poginulo već 2000 američkih vojnika. Amerikanci ne mogu irački rat dobiti vojnim sredstvima. Ostaje političko rješenje. Ali i tu bi trebalo razmisliti može li Washington sam politički riješiti problem. Najbolje rješenje bila bi međunarodna kontaktna skupina, koja bi vodila i nadgledala pregovore o obustavi rata i djelovala kao posrednik. Amerika još dugo neće na to pristati. Novo "stoljeće rata" započelo je na Bliskom istoku.

Pogledajte na vecernji.hr