USA Today

'Stoljećima se borili za samostalnost, sad opet u zajednici'

Foto: USA Today screenshot
'usa_nnn_unu_010713'
Foto: CNN Screenshot
'cnn_nnn_unu_010713'
Foto: Dnevni avaz screenshor
'avaz_nnn_unu_010713'
01.07.2013.
u 19:15
CNN ističe korupciju koja je u rangu s Ruandom, osudu bivšem premijeru, veliku nezaposlenost i kreditni rejting “smeće”
Pogledaj originalni članak

Mediji zemalja Europske unije pristupanje Hrvatske njihovoj zajednici uglavnom su popratili isticanjem loše ekonomske situacije u Hrvatskoj i podsjećanjem da je zemlja prije 20 proživjela teški rat.

Mnogi napominju da smo, nakon Slovenije, druga zemlja bivše Jugoslavije koja je ušla u EU.

USA Today u izvještaju iz Zagreba istaknuo je mišljenje studentice koja ne shvaća zašto je Hrvatska nakon stoljeća borbe s Turcima i Srbima za samostalnost opet nakon 20 godina suvereniteta ušla u zajednicu. Ističu i mišljenje studenta kojeg raduje što će EU utjecati na pravnu i socijalnu politiku. Izvještaji CNN-a, BBC-a i Reutersa uglavnom su slični i naglasak je stavljen na visoku stopu nezaposlenosti od 20 posto, a Daily Mail tome dodaje i alarmantan podatak o nezaposlenosti mladih većoj od 50 posto. Tim podacima u Daily Mailu naglašavaju mogućnost dolaska novog vala migranata koji “prijete” Britaniji iz jugoistočne Europe. Napominju da Hrvatima nije otvoreno britansko tržište idućih sedam godina te da su 2011. primili 88.000 ljudi iz južnih europskih zemalja, dok je u Njemačku ušlo 78.000 ljudi.

CNN ističe problem korupcije i potkrepljuje to činjenicom da je na listi Transparency Internationala Hrvatska u rangu Ruande, Jordana i Kube te navodi i da je bivši premijer osuđen. Nisu zaobišli ni podatak o visokoj nezaposlenosti i kreditnom rejtingu “smeće”.

Slovensko Delo donijelo je reportažu iz Kopra o mogućnostima bolje i lakše turističke suradnje s Istrom i zračnom lukom u Puli. B92 daje informacije o novom prekograničnom režimu, količinama hrane i pića koje se može prenijeti preko granice na ljetovanje te poručuje čitateljima da Hrvati neće tražiti da imaju sto eura dnevno kako se najavljivalo jer bi im to štetilo.

Dnevni Avaz naslovnicu je posvetio ulasku Hrvatske u Europsku uniju, a još se u press-centru od bosanskohercegovačkih novinara moglo čuti da očekuju kako će članstvo u Uniji dati veći autoritet Hrvatskoj i potaknuti političko vodstvo na veću podršku Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

>>Pogledajte kako su nas predstavili na stranicama EU parlamenta!

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.