najprije stiže u BiH

Stoltenberg stiže na Balkan: Regija je u fokusu europskih čelnika unatoč novom ratu na Bliskom istoku

Foto: BING GUAN/REUTERS
Reuters interview with NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the 78th United Nations General Assembly
Foto: Reuters/PIXSELL
Jens Stoltenberg
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Sarajevo: Ursula von der Leyen sastala se s Borjanom Krišto
20.11.2023.
u 09:09
U Sjevernoj Makedoniji bit će održan sastanak s liderima savezničkih zemalja, dolazak potvrdio i predsjednik Milanović
Pogledaj originalni članak

Tri tjedna nakon šefice EU komisije Ursule von der Leyen, na Balkan stiže i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, što potvrđuje da regija ostaje u fokusu europskih i zapadnih čelnika unatoč novom ratu na Bliskom istoku. Stoltenberg najprije stiže u posjet BiH, gdje će se na radnoj večeri sastati s članovima i članicama trojnog Predsjedništva te države, a zatim i s visokim predstavnikom međunarodne zajednice Christianom Schmidtom i predsjednicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.

Nakon toga je na redu posjet Kosovu, a zatim Beogradu. Stoltenbergova turneja završava u srijedu u Sjevernoj Makedoniji, članici NATO-a, gdje će osim susreta predsjednikom S. Pendarovskim i premijerom D. Kovačevskim sudjelovati i na sastanku s liderima savezničkih zemalja u regiji. Na taj sastanak su pozvani hrvatski predsjednik Z. Milanović, slovenski premijer R. Golob i crnogorski premijer M. Spajić, a u Milanovićevu uredu potvrdili su nam da je predsjednik prihvatio poziv.

VEZANI ČLANCI:

Stoltenberg stiže na Balkan u iznimno osjetljivom trenutku, u vrijeme pojačanih napetosti, osobito u BiH i na Kosovu, što potvrđuje i Stoltenbergov itinerar. Dok NATO snažno podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH, čelnik bosanskih Srba M. Dodik nedavno je pozvao na ujedinjenje Republike Srpske, Crne Gore i Srbije s Kosovom, ali mirnim putem. Dodik je posljednjih mjeseci u više navrata zaprijetio secesijom Republike Srpske, što je, logično, izazvalo oštre reakcije u Sarajevu, i to u trenutku kada se BiH nalazi pred velikim političkim izazovom.

Naime, EU komisija nedavno je predložila otvaranje pristupnih pregovora s BiH, ali pod uvjetom da BiH ispuni uvjete i do početka sljedeće godine usvoji četiri reformska zakona. Za politički potpuno blokiranu zemlju poput BiH, riječ je o ozbiljnom političkom izazovu, a usvajanje traženih zakona uglavnom blokira Republika Srpska, čiji čelnici ne žele pristupanje BiH ni EU ni NATO-u, kao što ne žele ni jedinstvenu i stabilnu BiH, tako da BiH ponovno postaje ozbiljno sigurnosno pitanje.

NATO je do 2004. bio zadužen za stabilizaciju mira u BiH, kada je tu zadaću prepustio EU, ali je NATO i dalje, zlu ne trebalo, zadržao svoje zapovjedništvo u Sarajevu. Teški razgovori Stoltenberga očekuju i u Prištini i Beogradu. U Prištini će se sastati s premijerom A. Kurtijem i predsjednicom V. Osmani, a u Beogradu s predsjednikom A. Vučićem i premijerkom A. Brnabić. Na Kosovu će Stoltenberg posjetiti i vojnike koji sudjeluju u misiji KFOR-a, među kojima su i hrvatski vojnici.

KFOR je nedavno dobio pojačanja nakon eskalacije krize na Kosovu i gomilanja srpskih snaga na granici, što je kulminiralo oružanim incidentom između kosovske policije i srpske paravojne skupine u Banjskoj na sjeveru Kosova. I Kosovo je za NATO nedovršen posao. Nakon vojne intervencije NATO-a 1999. Srbija se povukla s Kosova, a Kosovo je 2008. proglasilo neovisnost. Beograd to odbija priznati i prihvatiti, a pregovori o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine nisu rezultirali potpisivanjem pravno obvezujućeg sporazuma. 

VIDEO Eksplozije u Gazi blizu granice s Izraelom

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

PV
prcko.vita
09:42 20.11.2023.

Ursula, što si dopustila da Američki dolar bude pametniji od EU eura, po tečaju manje vrijedi i ekonomija svijeta trguje s Amerikom a ne s EU.

ST
sttipe
17:42 21.11.2023.

Europa triba svoju vojsku, iluzija je da će ameri prstom mrdnit za bilo koga tu osim u slučaju da joj zatriba topovskog mesa za napast Ruse!! I ako požele, razvalit Europu i Rusiju odjednom. Ekonomski ratuju protiv nas odavno, puno teže nego Rusi! Nama su u ratu, uveli embargo a sve su znali...

DU
Deleted user
15:17 20.11.2023.

NATO bi trebao biti odbrambeni vojni savez koji se i deklarira kao takav a njegovi vojnici čačkaju mečku na svim stranama svijeta, rade sve osim onoga što bi trebali.Kada ustreba za neke njima znane političke interese bombardiraju suverene države a ponekad naoružaavaju ekstremističke i terorističke organizacije. primjer Sirije i Afganistan stvorili su talibane i isis vjerojatno da imaju čime plašiti svoje građane tako da građani članica Nato pakta ne misle o razlozima lošeg života i standarda već da budu sretni što im nitko ne puca oko glave. Svugdje u svijetu ljudi ih smatraju okupatorom i agresorom.