Smrt desete ovogodišnje žrtva obiteljskog nasilja, HTV-ove novinarke Mirele Sršić-Kovač (40) kojoj je u snu život oduzeo njen suprug, potaknula je prvi sastanak predstavnika svih tijela čiji je posao suzbijanje obiteljskog nasilja, i to na najvišoj razini, koja uključuje i premijerku Jadranku Kosor.
Novak: Raditi zajedno
– Ministarstvo unutarnjih poslova organizira sastanak na najvišoj razini kako bi se sa svih aspekata razmotrila situacija vezana uz nasilje u obitelji, detektirali problemi i potražila rješenja da bismo postali učinkovitiji u suzbijanju nasilja – poručuje Dubravko Novak, tajnik kabineta ministra policije navodeći kako će uz njegova ministra Tomislava Karamarka na sastanku biti još ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, potom ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović, glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, predsjednik Visokog prekršajnog suda Zoran Potočki te predstavnici svih nevladinih udruga koja se bave problemom suzbijanja nasilja u obitelji.
Tematski sastanak, na kojemu se očekuje i premijerku, ministar Karamarko najavio je još prije mjesec dana, nakon stravičnog zločina u Glini. Tada je usred bijela dana Josip Štajduhar (29) ubio svoju bivšu suprugu Nikolinu (23) i to pred njihovo dvoje djece od dvije i četiri godine, u vrijeme kad je imao pravo na susret s djecom. Ubojičina je majka javila policiji da njen sin prijeti zločinom, no policajci su došli do bivših supruga, pitali je li sve u redu i na potvrdan se odgovor okrenuli i otišli. Uslijedilo je ubojstvo i samoubojstvo. Karamarko je nakon toga najavio akciju, no prije nego što je organiziran i održan i jedan sastanak, pala je još jedna žrtva – Mirela Sršić-Kovač čije su mrtvo tijelo pronašla djeca.
Policijske statistike govore o stalnom porastu nasilja unutar obitelji i o sve težim posljedicama. Samo je u razdoblju od 2005. do 2009. godine 9218 osoba oštećeno kaznenim djelom nasilničkog ponašanja u obitelji, a od toga je 7068 (76,7 posto) žena.
Policija traži, sud ne da
Podaci o kojima bi ministri svakako trebali raspraviti odnose se na zakonske mjere koje sudovi mogu izricati, a kojima se treba suzbijati obiteljsko nasilje i sprečavati najgore posljedice. Riječ je o podacima po kojima je prošle godine policija sudu predložila 1099 mjera zabrane približavanja žrtvi nasilja, a sudovi su izrekli samo 388 tih mjera.
Potom je policija u 403 slučaja predložila zabranu uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju, a sudovi su tu zabranu izrekli 95 puta. Od 486 policijskih prijedloga da se nasilnik udalji iz kuće ili stana, sudovi su iseljenje naložili u svega 164 slučaja.
>>Bile bi žive da je nekoga bilo briga
Stop ubijanju žena! Alarm napokon uključen i u Vladi
ANKETA Još dva dana do odluke: Koga idućih pet godina želite na Pantovčaku?
Sutra je izborna šutnja, što znači da kandidati još samo danas mogu slati poruke biračima. Recite nam, treba li vam još uvjeravanja ili već znate kome ide vaš glas?
Čeka se nova velika objava s Maksimira, Dinamo u noći zaključio posao s Talijanima
Dugo su na Maksimiru pregovarali s njegovim Cagliarijem. Otkup ugovora, nova posudba, bilo je tu sinje more kombinacija, a na kraju se iznašla ona dobitna
Ova elitna jedinica ključna je za obranu Ukrajine: 'Vidimo toliko leševa. Nekad ne znate tko glumi, a tko je doista mrtav'
Bataljun Achilles Strike Drone, elitna ukrajinska jedinica, koristi se dronovima za efikasno zaustavljanje ruskih napada
Apresski je najveći trend na društvenim mrežama, skijaši ga obožavaju
Evo kako da od države uzmete bonus od 99,54 eura koji se isplaćuje svake godine
To ubijanje ima korjen u propalim poslovnim pokušajima alkića, da naplate svoje dugove preko ženine grbače, da joj istisnu onu crkavicu kojom podiže djecu, i da joj ne padne na pamet da ga ostavi, jer njegove potrebe su obilne.