NASILJE NAD ŽENAMA

Stopa nasilja nad ženama stagnira

Foto: Branimir Bradarić
NASILJE NAD ŽENAMA
Foto: Branimir Bradarić
NASILJE NAD ŽENAMA
Foto: Branimir Bradarić
NASILJE NAD ŽENAMA
Foto: Branimir Bradarić
NASILJE NAD ŽENAMA
Foto: Branimir Bradarić
NASILJE NAD ŽENAMA
Foto: Branimir Bradarić
NASILJE NAD ŽENAMA
25.11.2013.
u 15:17
Pogledaj originalni članak

-Kada govorimo o nasilju nad ženama trenutna situacija u Hrvatskoj je takva da ono stagnira. Ne možemo reći niti da taj broj slučajeva raste ali niti da opada. I dalje je također veoma prisutna siva brojka, odnosno, slučajevi koji postoje ali koji se ne prijavljuju, rekla je stručna suradnica u Sigurnoj kući Vukovarsko – srijemske županije Ana Šutalo na današnoj javnoj tribini organiziranoj povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Patrijahalno društvo

Govoreći o ovome i dalje veoma raširenom problemu Šutalo je rekla kako se veoma puno radi na prevenciji nasilja ali da je i dalje pristuna značajna razlika u razmišljanjima žena iz urbanih sredina i onih koje žive u ruralnim sredinama. – Prema svim istraživanjima Hrvatska je i dalje patrijahalno društvo. Sukladno tome žene u ruralnim sredinama misle da muškarac ima neka viša prava da ne kažem i pravo nekakvog vlasništva nad ženama. To nije slučaj sa ženama u urbanim sredinama, istakla je Šutalo. Dodala je i da žene, najčešće sa djecom, utočište u sigurnim kućama mogu pronaći u trajanju do šest mjeseci, iznimno do godinu dana, te da se sve to vrijeme radi na osamostaljenju i jačanju žene. Ulažu se i maksimalni napori kako bi im se pronašlo  zaposlenje kako bi one postale samostalne i omogućio im se dalji normalan život. I poslije boravka u sigurnoj kući ženama se nudi sva moguća psihiloška i administrativna pomoć.

Nasilnici su među nama

Kada se govori o nasilju nad ženama uvijek se ističe i da nema jedinstvenog profila nasilnika te da oni žive među nama. Vrlo često se i ne sumnja tko bi mogao biti nasilnik pa su tako zabilježeni i slučajevi da su nasilnici i nezaposlene osobe ali i liječnici, profesori, policajci, odvjetnici… U sklopu današnje tribine okupljenim građanima održana je i prezentacija namijenjena prije svega ženama kako da se obrane od nasilnika.

Krav Maga za obranu

– Prije tri godine u Zagrebu smo pokrenuli posebnu grupu samoobrane za žene. Taj tečaj samo u Zagrebu do sada je prošlo oko 300 žena. Sada nešto slično organiziramo i u ostalim gradovima. Cilj nam je obučiti žene da se obrane. Najveći problem je efekt smrazavanja koji se dogodi kada smo napadnuti. Odmah na početku treninga razbijamo taj efekat i obučavamo žene da se znaju obraniti i napustiti mjesto događaja, rekao je Marijan Škiljić voditelj Krav Maga Hrvatske. Okupljenu su imali prilike vidjeti nekoliko tehnika obrane od naprijed, sa strane i iza leđa. Prema teorijama od naprijed najčešće napadaju osobe koje su nam poznate pri čemu se napad dešava poslije određene komunikacije. Sa strane i iza leđa napadaju nepoznate osobe koje za cilj imaju pokušaj silovanja ili nekakvog razbojstva.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.