Stopa nezaposlenosti u Austriji 2013. godine, u odnosu na 2012. porasla je s 4,3 na 4,9 posto, stoji u izvješću koje je u četvrtak predstavio austrijski Državni zavod za statistiku.
Kad je riječ o apsolutnim brojkama, prošle je godine bez posla prosječno bilo 215.200 osoba prema međunarodnoj definiciji, što je 26.100 osoba više nego preklani.
Isti izvor navodi kako je uz porast nezaposlenosti evidentan i porast broja zaposlenih na određeno vrijeme. Stalno zaposlenih Austrijanaca lani je bilo 4.175.200, što je 8.600 osoba manje nego 2012.
Podaci pokazuju da je 2013. na austrijskom tržištu radne snage bila loša godina i da je u usporedbi s pretprošlom godinom izgubljeno čak 45.000 radnih mjesta s neodređenim radnim vremenom, kojima treba pribrojiti i 36.400 radnih mjesta na određeno radno vrijeme. Zabrinjavajući je podatak da je istovremeno s porastom broja nezaposlenih Austrijanaca pao i broj novootvorenih radnih mjesta, čiji godišnji prosjek u 2013. godini iznosio 65.000 (2012.: 69.500).
Analiza je pokazala da je nezaposlenost u Austriji jednako zahvatila oba spola, te da su iznadprosječno pogođene prvenstveno starije osobe koje su radile na neodređeno vrijeme te one sa višim stupnjem obrazovanja.
Posebno alarmantan podatak je da je u posljednjem kvartalu 2013. godine evidentno porastao broj nezaposlenih osoba mlađih od 34 godine i onih sa višom stručnom spremom.
Unatoč lanjskom porastu stope nezaposlenosti u Austriji s 4,3 na 4,9 posto, ona je još uvijek najniža u Europskoj uniji.
Preselite svu proizvodnju iz EU u Kinu i Aziju, da bi profit bio veći- pa će cijela Europa ostati bez posla. I onda , plodno tlo za novog Hicu. Važno je da su korparativno društvo, liberalni kapitalizam i kapitalisti povećali profit.Profit je sve- čovjek je ništa. To je novi satanizam, kojeg primjenjuju i u Hrvatskoj. Škegro & Co: "Država je loš gospodar," sve rasprodati u bescijenje, uništiti industrijsku proizvodnju, jačati turizam gdje se prodaje uvozna roba i tako kao u razvijenijm turustičkim zemljama: Trindad i Tabko, Tunis, Egipat i Kuba, prije Castra. Istovremeno u Engleskoj država je vlasnik 1.600 kompanija, u Austriji se rkudna bogatsktva ne mogu privatizirati: šume, vode, rudnici, kamenolomi. Pogledajte što se radi eksploataciji kamenoloma, koko se tamo mulja, krade i ne plače porez i to sve na štetu države.