Stožer za obranu Rafinerije nafte u Sisku i očuvanje radnih mjesta izrazio je danas zabrinutost mogućnošću da mađarski MOL, kao većinski vlasnik Ine, priprema izvoz domaće nafte što bi, upozoravaju, ujedno značilo i obustavu rada rafinerije.
Svoju bojazan u Stožeru temelje na navodnom probnom utovaru domaće nafte 2. ožujka ove godine u željezničke cisterne u Graberju Ivanečkom, što smatraju prvim korakom ka zatvaranju rafinerije.
"Unatoč tome što nisu zadovoljeni svi tehničko tehnološki, a posebice sigurnosni uvjeti, protivno dobroj poslovnoj praksi, nerazumnom odlukom dovedena je u opasnost i imovina i životi radnika. Ako se preuzima ovakav rizik u prisutnosti predsjednika Uprave Ine, postavljamo pitanje kakvim rizicima se izlažu radnici kada se radi za zatvorenih vrata? Stožer smatra kako je ovo još jedan korak prema gašenju sisačke rafinerije, unatoč tome što i ekonomski pokazatelji, pa tako i pozitivni rezultat za 2015 godinu, ukazuje na nužnost i opravdanost rada naše rafinerije", navode u priopćenju.
Od Uprave sisačke rafinerije traže da prestane s provođenjem takvih "opasnih poslovnih aktivnosti" te da se odgovorni za ovaj slučaj kazne kako bi se, kažu, preventivno spriječilo donošenje nerazumnih i opasnih odluka.
Glasnogovornik Stožera Predrag Sekulić tvrdi kako su informacije o probnom utovaru nafte pouzdane te da su ih dostavili zabrinuti radnici Ine koji su bili svjedoci utovara.
Napomenuo je kako Uprava trebala članovima Radničkog vijeća u utorak, 15.ožujka predstaviti plan proizvodnje za ovu godinu, ali je iz njima nepoznatih razloga taj sastanak odgođen. Ponovio je kako su članovi Stožera uputili molbu ministru gospodarstva Tomislavu Paneniću za sastanak kako bi ga upoznali sa stanjem u Ini i sisačkoj rafineriji, uz prijedlog za tematsku sjednicu Sabora.
U Upravi rafinerije potvrđuju kako je planom proizvodnje ove godine predviđena prerada 750.000 tona nafte. To je čak nešto više nego prošle godine, ali bi i takvim planom preredbeni kapaciteti u Sisku bili zaposleni tek oko četiri mjeseca.
>> Opstanak Rafinerije Sisak i ulaganje u Rijeci ovisi o ministru financija Mariću!
jako velika količna nafte. 12.000 barela dnevno, puta 365 dana, 4.4 mil barela godišnje. to je oko 600.000 tona godišnje. 1.650 tona dnevno, uh, strašno. vjerojatno više kamena utovarimo. imaju se čega plašiti u rafineriji. jako će puno raditi. nekako našem čovjeku nije jasno da se uvjeti mijenjaju, da rafinerijski kapaciteti u široj regiji uveliko nadmašuju potrebe za derivatima. kad se već novinar primio posla, i prenosi jadikovke iz siska, mogao je dodati zadnju rečenicu, pa javnost upoznati sa golom činjenicom da zaljevske monarhije bogate naftom i plinom su u vrijeme skupe nafte gradile rafinerijske kapacitete. i da će sad sve više trgovati derivatima. ne sirovom naftom. rusi zatvorili rafineriju i italiji, što mislite zašto? sigurno ne jer su morali utopiti negdje novac, niti su rafineriju kupili zbog lijepog položaja uz more. ina je slavu stekla na trgovinu naftom za cijelu bivšu jugu. čim je hrvatska ostala sama, ina, kao i brodogradilišta, su morala propasti. željezare? bez tvornice koksa, bez ugljena i željezne rude, kako si je to netko u hrvatskoj uopće i zamislio da ćemo mi imati dvije željezare?!