Njemački mediji kritiziraju odluku Saveznog socijalnog suda (BSG) po kojoj useljenici iz zemalja EU nakon šest mjeseci boravka u Njemačkoj stječu pravo na socijalnu pomoć, strahujući od novog opterećenja za blagajne općina i gradova koje su već na rubu stečaja zbog velikog broja izbjeglica.
"Nečujno i daleko od javnosti BSG je nezaposlenim useljenicima iz siromašnih zemalja EU otvorio rog izobilja", piše u komentaru Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) o odluci BSG-a krajem tjedna po kojoj useljenici već nakon šest mjeseci boravka u Njemačkoj imaju pravo na socijalnu pomoć tj. na financijsko osiguranje egzistencije.
"Posljednja sudska instanca stvorila je još jedan poticaj za useljavanje u Njemačku: tko pola godine izdrži, osiguran je za čitav život. Traži li useljenik zaista posao, više uopće nije važno. Platiti moraju općine i gradovi koji su ionako na rubu stečaja zbog izbjeglica iz Sirije i Afganistana", zaključuje FAZ.
Iako su sve sudske instance sve do Europskog suda odlučile da stranci koji su tek došli u Njemačku nemaju pravo na potporu za nezaposlene, BSG se u svojoj odluci poveo za odlukom ustavnog suda koji je istaknuo jednako pravo na financijsko osiguranje egzistencije svim građanima Njemačke, bez obzira na to radi li se o državljanima, useljenicima ili izbjeglicama.
U Njemačkoj se razlikuje potpora za nezaposlene II i klasična socijalna pomoć koja je namijenjena osobama koje su zbog bolesti ili starosti isključene iz tržišta rada. Sudovi su dosad odbijali isplatu potpore za nezaposlene građanima EU koji žive u Njemačkoj. Preduvjet za potporu za nezaposlene je da je osoba ili radila u Njemačkoj ili aktivno traži posao.
Presudom BSG-a se uvjeti za financijsku pomoć praktički ukidaju i jedini uvjet je boravak u Njemačkoj od "najmanje šest mjeseci". U konkretnom slučaju se radilo o jednoj rumunjskoj obitelji koja je 2008. doselila u Njemačku.
Računa se da bi socijalnu pomoć nakon najnovije presude moglo primati oko 130.000 građana EU, uglavnom iz Rumunjske i Bugarske koji već neko vrijeme žive u Njemačkoj.
Socijalna pomoć za samca od 1.1.2015. iznosi 399 eura mjesečno, a za bračne partnere po 360 eura. Djeca između 14. i 18. godine života imaju pravo na 302 a mlađa od 14 na 267 eura.
Država uz to pokriva troškove stanovanja i režija, a tu su još i brojne jednokratne isplate, poput pomoći za kupnju kućanskih uređaja ili sezonske robe kao i dodatna pomoć za školarce.
Strancima iz EU ipak državna potpora Njemačke
Putin priprema 'Sotonu' koja nosi 800 Hirošima. Ruska agencija: 'Naš Sarmat uskoro ulazi u borbenu pripravnost'
Sarmat može nositi do 16 nuklearnih bojevih glava, s dometom od 18.000 km. Jedan projektil Sarmata ima potencijal za 800 Hirošima.
Zbog laži 13-godišnjakinje odrubljena glava francuskom učitelju. Tek nakon 30 sati ispitivanja priznala da je sve izmislila
Samuel Paty je ubijen 2020. godine nakon što su otac jedne tinejdžerke i islamistički aktivist širili njezine laži o tome da je učitelj izbacivao muslimane iz učionice i prikazivao karikature proroka Muhameda
Alka Vuica nekad i sad: Kako se naša poznata pjevačica mijenjala tijekom godina
Poznati chef otkrio kojim jelom je osvojio ljubav svog života: ‘Bio je to riskantan potez’
Nije tajna da ljubav ide kroz želudac, a jelo kojim je osvojio svoju suprugu Katarinu otkrio nam je naš poznati chef Stjepan Vukadin.
KVIZ Mislite da dovoljno znate o zdravstvenom osiguranju? Na jednom pitanju većina padne
Polu istinit izvještaj. Nakon šest mjeseci nema ništa. Nakon godinu dana legalnog rada je rječ o isplaćivanju socijale. I dalji podaci su dosta netočni. Troškovi najma stana samo do određene granice kuadrata i cjene najma. Ukoliko je iznad, mora se u jeftiniji stan seliti. Struju i sl.plaća svako sam od socijale ( prije je i to za njih plaćano ). Za kućanske uređaje nema nikakve pomoći ( svako treba od svoje socijale ušparati ). Ukoliko su potrebni kuhinjski aparati, namještaj i sl, dobiju karticu gdje u velikim halama Karitasa mogu jeftino kupiti. Dječiji doplatak se ne isplaćuje ( uračunava se u pomoć). Auto ne smijete posjedovati. Ukoliko imate još novca, mora se to prvo potrošiti. Svaka dva mjeseca se ide na sozialamt gdje se nose svi iskazi iz banke o kretnji vašeg novca. Itd , itd. Nisu Švabe budalasti , kao što navodite. Oni su socijalni. Ako ste u nevolji , pomoći će vam. Ako mislite da se može samo tako ležati na njihovim leđima, bit će te u kratkom razdoblju razuvjereni.