Bolje snažna politička opcija za par tjedana nego raspad na početku. Na EU i međunarodnoj sceni na stolu su važne agende i bolje je za Hrvatsku ako u njihovo rješavanje bude uključena s punim legitimitetom. Stav je to stranih diplomata s kojima smo razgovarali o političkoj situaciji u Hrvatskoj nakon jučerašnjeg neuspješnog konstituiranja Sabora.
Država funkcionira
Budući da im i mandat to brani, ne žele komentirati politička događanja u Hrvatskoj, osim poruke da njihove države podržavaju svaku odluku hrvatskih birača. U neformalnim razgovorima, većina njih nije toliko impresionirana ni nemogućnošću sastavljanja vlade, ponavljajući da je riječ o procesima koji su i njima dobro poznati. Dok se poštuju zakoni i demokratski uzusi, sve je u redu, ponavljaju. Država funkcionira, kažu, što je najvažnije, i za sada nema pritužbi ni od stranih investitora da nešto ne funkcionira. Očito će se morati još pričekati, ali bolje je tako, dodaju. Hrvatska vlada, u kontekstu zajedničkih europskih odluka koje tek slijede, treba imati jak mandat. Koliko je to važno, vidjelo se kad je tehnički premijer Zoran Milanović na summitu EU i Turske na pitanje o financijskoj pomoći istaknuo da tehnička vlada ima ograničen mandat.
Kome se prikloniti
Pred Hrvatskom i EU su značajne rasprave – o Schengenu, o ulozi Njemačke, prvenstveno vezano uz razmještanje migranata, te debata o tome iz kojih će se fondova to financirati, odnosno hoće li novac za taj program ići na štetu kohezijskih fondova. Šire, u zaoštrenoj globalnoj situaciji, kad se već osjeća rascjepkanost unutar EU i NATO-a, pod povećalom je odnos prema Rusiji i Turskoj i odluka kome bi EU trebala sada vjerovati, savezniku NATO-a Turskoj ili Rusiji koju pak SAD ne želi uza sebe.
Ovaj članak nije ni za Modru Lastu.