'GURAJU' PROJEKT

Strani investitori do zemljišta za izgradnju LNG terminala prije države?

Foto: Arhiv VL
Strani investitori do zemljišta za izgradnju LNG terminala prije države?
28.04.2016.
u 13:49
Stvar je utoliko zanimljivija jer hrvatska Vlada na istom mjestu, kroz tvrtku LNG Hrvatska, namjerava graditi LNG terminal.
Pogledaj originalni članak

Predstavnici grupe stranih investitora predvođenih kanadskim Pulsat Capitalom i također kanadskom BSH Grupom koji od Krka namjeravaju napraviti energetsko središte – Krk energy hub – vrijedno 4,7 milijardi eura i zaposliti 1800 ljudi, poručili su kako je kupnja zemljišta za tu namjenu pri kraju te su hrvatsku Vladu pozvali da podrži njihov projekt.

Stvar je utoliko zanimljivija jer hrvatska Vlada na istom mjestu, preko tvrtke LNG Hrvatska, namjerava  graditi LNG terminal.

Strani investitori, međutim, ističu da država ne može graditi na tuđem zemljištu.

"Bitno je da nas hrvatska Vlada podrži, preuzimamo zemlju, to je definitivno. Treba nam bilateralna podrška, jer svaki put kada prolaze kablovi ili cijevi iz jedne jurisdikcije u drugu morate imate dozvole Ministarstva vanjskih poslova i ostalih institucija", kazao je tijekom konferencije za novinare glavni projektni menadžer Krk energy huba i predstavnik kanadskih tvrtki Branko Šarčanin.

Prema njegovu mišljenju, država preko tvrtke LNG Hrvatska planira graditi LNG terminal na tuđoj zemlji.

Spomenuti strani investitori, kojima se pridružilo desetak iznimno jakih hrvatskih tvrtki, poput Končara, Tehnike, Dalekovoda, Allianza i  Zagrebačke banke, na Krku planiraju realizirati čak sedam različitih projekata.

Šarčanin je rekao kako planiraju graditi LNG terminal, i plutajući i kopneni, potom toplanu za grijanje Rijeke. Isto tako planiraju pokrenuti proizvodnju u Dini koju su preimenovali u Krk Petrokemiju, ali i povezati plinovode sa Slovenijom, BiH i Mađarskom. Namjera im je, isto tako, izgraditi dalekovode i postaviti podvodne električne kabele za povezivanje Hrvatske s Italijom, konkretno s područjem Udina. Glavni bi se prihodi temeljili na trgovanju plinom.

"Krk energy hub ili Energetsko čvorište Krk geopolitički bi repozicioniralo Hrvatsku, povećala bi se energetska neovisnost kako Hrvatske tako i regije i Europe. Hrvatskoj projekt osigurava dugoročne izvore prihoda od prerade, transporta i trgovine plinom i električnom energijom te oko 1800 novih radnih mjesta", kazao je Šarčanin.

Rečeno je isto tako da bi od snažnog  investicijskog ciklusa ukupne vrijednosti od oko 4,7 milijarde eura, hrvatske tvrtke istodobno mogle prodati robe, radova i usluga u vrijednosti oko 1,5 milijardi eura.

Svi vremenski intervali, međutim, ovisit će o tome kada će se nosioci projekta uknjižiti u vlasničke knjige.

Šarčanin je nekoliko puta pozvao hrvatsku Vladu da im se pridruži u projektu jer, kako je istaknuo, riječ je o privatnom projektu u kojemu država neće imati ni rizika niti gubitka. Pozvao je i tvrtku LNG Hrvatska da im se pridruži, no isto je tako kazao da ta tvrtka nema znanja ni iskustva za pokretanje velikog energetskog projekta kao što je LNG terminal.

Uime hrvatske poslovne grupe, Croatia Business Group, prisutnima se obratio predsjednik Skupštine novooformljene grupe Franjo Luković kazavši da ga je projekt zainteresirao jer je riječ o privatnom a ne o državnom projektu, gdje će privatnici snositi sve rizike. Po njemu, takva bi investicija mogla oživjeti hrvatski gospodarski rast.

"Slažem se da bi kapacitet od 12 do čak 25 milijardi kubičnih metara plina, koliko se planira izgradnjom krčkog energetskog čvorišta, hrvatski prostor valorizirao na sasvim drukčiji način. Hrvatska bi na taj način, uz ostalo, osigurala dugoročne izvore prihoda", kazao je Luković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

ZG
zg223
17:13 28.04.2016.

objavi se nacionalni interes i nemrete kupiti nikakvu zemlju koju drzava namjerava kupiti.jako jednostavno

Avatar dpejakovic
dpejakovic
15:18 28.04.2016.

Pa nemojte tako što će onda hrvatski jugoslaveni raditi? Pa neće biti za njih neradnih mjesta.

Avatar Idler 3
Idler 3
17:38 28.04.2016.

Ak je u pitanju projekt od nacionalnog interesa (a jest) onda se dotičnima lijepo zahvalit...i konačno krenut s izgradnjom i uređenjem tog terminala. U pitanju je strateški projekt koji bu nam dugoročno sam koristil !!!