Podržali osnivanje etične banke

Aleksić: Postajem konkurencija bankama, suvlasnik buduće banke

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jeras, Aleksić i Benjak
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jeras, Benjak i Aleksić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jeras, Benjak i Aleksić
03.05.2018.
u 14:38
Zastupnik Snage uplatio je kao privatna osoba članski ulog od 2500 kuna u Zadrugu za etično financiranje i time se uključio u projekt osnivanja etične banke
Pogledaj originalni članak

Od danas počinjem novi način borbe protiv banaka: uz dosadašnje ukazivanje na njihove loše prakse, kao suvlasnik jedne buduće banke postajem i konkurencija bankama - najavio je Goran Aleksić, saborski zastupnik Snage koja je na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru, zajedno s Udrugom Franak, dala potporu osnivanju etične banke. Aleksić je kao privatna osoba uplatio članski ulog od 2500 kuna u Zadrugu za etično financiranje i time se uključio u projekt.

- Smatramo da je to vrlo važno - i Snaga, i Udruga Franak. Mi smo svojim radom iz prve ruke svjedočili nepoštenom i nezakonitom poslovanju banaka, a HNB, umjesto da podržava ovakve projekte, podržava poslovanje banaka koje su osuđene jer su primjenjivale nezakonite i nepoštene kamatne stope. Većina, posebno onih sa stranim majkama, to i dalje radi. Upravo ovakva jedna banka to neće nikad raditi - istaknuo je Aleksić te dodao da je jako sretan što je postao dio te priče o kojoj je, nakon godinu dana promišljanja, zaključio da je - prava stvar.

Upravitelj ZEF-a Goran Jeras kaže kako im je podrška Franka izuzetno bitna jer su upravo oni otvorili temu nepoštenih praksi koje banke u Hrvatskoj provode, što je rezultiralo i sudskim presudama te ih smatraju autoritetom u području standarda koje bi banke trebale ispunjavati u potrošačkom kreditiranju.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jeras, Benjak i Aleksić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jeras, Aleksić i Benjak
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jeras, Benjak i Aleksić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jeras, Benjak i Aleksić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jeras, Benjak i Aleksić

- Već se predugo postavlja pitanje može li se i u Hrvatskoj voditi drukčije bankarstvo koje bi mobiliziralo hrvatski novac za hrvatske projekte, s reinvestiranjem profita u lokalno gospodarstvo. Novac hrvatskih građana uz skupu i netransparentnu kamatu investira se bez ikakve mogućnosti da oni sami na to utječu, a profit završava izvan Hrvatske, u matičnim bankama u Italiji, Austriji i Mađarskoj, u korist njihovih gospodarstava i vlasnika banaka. Želimo osvijestiti javnost da se kontrola nad vlastitim depozitima može ostvariti samo osnivanjem vlastite banke koja će raditi u korist održivog razvoja Hrvatske, a ne na njegovu štetu – poručio je Jeras.

Podsjetio je da je trenutačno u Hrvatskoj 90 posto depozita u bankama u stranom vlasništvu koje manje od trećine kredita plasiraju u poduzetništvo, dok ostatak kroz potrošačke kredite i kredite državi generiraju u nove dugove: svaki građanin od 100 kuna koje drži u banci, sa 70 kuna zadužuje svojeg rođaka, susjeda ili sugrađanina, umjesto da ga tim novcem zapošljava i stvara novu društvenu vrijednost.

- Banka koja bi poslovala prema načelima etičnog bankarstva, koja bi sve svoje kapacitete usmjeravala na stvaranje nove vrijednosti lokalnog gospodarstva, u Hrvatskoj još ne postoji, ali uspješne primjere možemo vidjeti u nizu zemalja naprednog dijela Europske unije. U izgradnji naših vlastitih bankarskih kapaciteta koji će biti u službi hrvatskih građana i gospodarstva ZEF je otišao već daleko i koristi upravo model bankarstva koji je, i kad je posrijedi upravljanje rizicima, najsigurniji na svijetu - kaže Jeras te najavljuje Skupštinu ZEF-a na kojoj će članovi odlučiti o predavanju novog zahtjeva za licencu za kraj svibnja, s obzirom da ispunjavaju regulatorne zahtjeve i ubrzano rade na dokumentiranju materijala u tu svrhu.

- Udruga Franak poziva HNB da prestane kočiti osnivanje etične banke, jer će ona financirati projekte koji su razvojni, ekološki i služe primarno za dobrobit zajednice, a ne za maksimizaciju profita - poručila je ispred Franka Jelena Benjak.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

BR
Brontops
14:57 03.05.2018.

Dalmacija = Anticenzura, PROVOKATOR

KO
koraknaprijed
15:10 03.05.2018.

Dobra ideja,još samo da naši iseljenici osnuju svoju iseljeničku poduzetničku banku koju bi oni financirali i vodili,to bi bio pravi udar za sadašnje lihvare.

DU
Deleted user
14:18 03.05.2018.

Je, tam buju dobili pare koje ne budu morali vratiti a oni koji budu tam ulagali odnijeti će gaće na štapu... Ni kune ne bi tam ulagal...