Djevojčica i dječak u vrijeme danonoćnih granatiranja Osijeka 1992. godine žive paralelni svijet igrajući se igračkama dinosaura te uz pomoć mašte kreiraju slojevite likove i složene svjetove. Dio je to kompilacije radova više strip-autora koji su objavljeni u knjizi “Domovinski rat u stripu”. Riječ je o suradnji udruge Stripforum i Večernjeg lista, a promocija će se održati 26. lipnja u 13 sati u zagrebačkom muzeju Mimara. Stripovi na temu Domovinskog rata, naime, malobrojni su ili ih u novije vrijeme uopće nema u našim publikacijama.
– Domaće je tržište, čini se, za ovakve teme bilo nespremno zbog tragičnih događaja, žrtava, razaranja, osobnih i kolektivnih trauma, političkih okolnosti i drugih razloga, pa su i autori radije izmišljali superheroje, čudovišta ili izvanzemaljce zbog nakladničkog opreza koji je vladao – kazao je za Večernji list Mladen Novaković, urednik Strip-revije i jedan od vodećih ljudi zagrebačke Udruge prijatelja Stripforum.Udruga je lani organizirala javni poziv za prijavu radova na temu Domovinskog rata, što je završilo odazivom više od 60 autora.
– Željeli smo ovaj žanr otvoriti i autorima i čitateljima i pokazati da je moguće Domovinski rat prikazati u svoj njegovoj kompleksnosti. Moguće je, unatoč tome što je teško suočiti se sa živim ljudima, njihovim pričama, tragedijama, sjećanjima i žrtvi i pritom dobro crtati – istaknuo je Novaković.Tijekom rata, dodaje, najviše stripova, ne uvijek na temu Domovinskog rata, objavio je Dubravko Mataković u Nedjeljnoj Dalmaciji, Patku, Glasu Slavonije, Panorami i slično, no više su to bili “angažirani stripovi” i oštre kritike događaja. Knjiga “Domovinski rat u stripu”, objavljena pod pokroviteljstvom Večernjeg lista u suradnji s udrugom Stripforum, prilog je popularizaciji tog dijela naše suvremene povijesti, ali i oživljavanju jednog stripovskog žanra koji je dosad bio marginalan.