Nakon masakra u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", koji se dogodilo 3. svibnja, osnovana je Radna skupina za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih. Jedna od članica skupine, profesorica psihologije Tamara Džamonja Ignjatović, otkrila je kako u Srbiju danas dolazi tim stručnjaka iz Norveške koji se bavio traumama tamošnjih građana nakon masakra Andersa Breivika.
"Normalno je i očekivano da roditelji imaju različite zahtjeve po pitanju nastave i odlaska djece u školu nakon svega kroz što su prošli. Svi su pogođeni na različite načine, ali njihovi se zahtjevi moraju riješiti ne tako da jedna strana bude nezadovoljna, nego je neophodno doći do rješenje bez konflikta", rekla je profesorica za portal Nova.rs. Naime, dio roditelja smatra da nastava treba biti gotova 2. lipnja te kako bi se učenici trebali preseliti u drugu zgradu, a da bi postojeća trebala postati memorijalni centar. S druge strane, dio roditelja pak smatra da djeca do kraja školske godine trebaju normalno ići na nastavu te da je preseljenje nepotrebno.
GALERIJA Tuga u Srbiji: Građani palili svijeće za stradale u pucnjavi u beogradskoj školi
"Ne razmišlja se o potrebama druge strane. Zbog toga se mora pitati struka, bez da se politika i političari miješaju. Pustite struku da radi i nemojte donositi odluke preko noći jer to može dovesti do kaosa. Kako će škola raditi i u kojem će smjeru sve ići odlučit će stručnjaci, ali ništa neće biti napravljeno bez mišljenja roditelja", kaže Tamara Džamonja Ignjatović.
U Beograd danas stiže tim stručnjaka iz Norveške koji se 2011. godine bavio traumama građana nakon masakra Andersa Breivika koji je u jednom danu ubio 77 mladih osoba.
VEZANI ČLANCI:
"Kolege nam stižu pomoći jer imaju slično iskustvo. U tom timu su psiholozi, psihoterapeuti, čak i arhitekti koji su projektirali memorijalni centar nakon ubojstva u Norveškoj. Oni će sudjelovati u planiraju memorijalnog centra u ‘Ribnikaru’, a tim psihologa i terapeuta će, zajedno s nama, pažljivo poslušati svakog roditelja i vidjeti što žele, na koji način se bore sa traumom, strahovima i kako to prevladati", pojašnjava. Tim stručnjaka iz Norveške dolazi na poziv ambasade, a njihova će pomoć biti besplatna.
"Prijedlog je da se renovira škola i da se u dijelu zgrade u kojem su se dogodila ubojstva više ne odvija nastava. Ipak, poslušat ćemo kolege Norvežane", kazala je profesorica.
Podsjetimo, u pucnjavi koja se 3. svibnja dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubijeno je desetero osoba. Među žrtvama su djeca i zaštitar, a uhićen je 13-godišnji dječak K.K., učenik sedmog razreda.
VIDEO Masovni prosvjed u Beogradu: 'Djecu su ubili prijatelji, odakle njima oružje?'
Norveški stručnjaci će davati stručnu psihološku pomoć na norveškom i engleskom ?