Radna skupina koja je ispitivala opravdanost kupnje 35 ECMO uređaja (umjetna pluća) raskolila se u mišljenju te dala odvojene zaključke o opravdanosti tih uređaja koje je kupio bivši ministar zdravlja dr. Rajko Ostojić. Prema mišljenju triju članova radne skupine, hrvatske bolnice imaju 18 ECMO uređaja više nego što su stvarne potrebe, a prema zaključku ostala četiri člana, riječ je o tri uređaja viška.
Linija obrane života
Naime, ukupno je u javnom zdravstvenom sustavu 41 ECMO uređaj, od kojih je 35 kupljeno krajem 2012. i tijekom 2013. godine. U oba zaključka taksativno se nabrajaju bolnice i broj uređaja kojima raspolažu te koliko su ih i s kakvim uspjehom koristile. Iz tih je podataka jasno da se u nizu bolnica ECMO uopće nije koristio tijekom posljednje dvije godine, što je jednima argument kako uređaji nisu kupovani racionalno, dok drugi taj stav smatraju neargumentiranim.
– Nekorištenje nije samo po sebi dokaz nepotrebnosti, ono može biti uvjetovano i cijelim nizom drugih razloga. Nedvojbena je činjenica da ECMO uređaj, gdje god se nalazio, može spasiti živote. U modernoj medicini ECMO tehnologija ubrzano prelazi u ono što se zove tehnika naprednog održavanja života. Počeo jest kao dodatak kardiokirurgiji, u sljedećoj fazi svog razvoja kao potpora intenzivnog liječenja, ali sada već izlazi prema prvoj liniji obrane života – kaže prof. Bojan Biočina, predstojnika Klinike za kardiokirurgiju KBC-a Zagreb, koji je i predsjednik Nacionalnog povjerenstva za ECMO. Mišljenje radne skupine nije vidio niti, kako kaže, zna tko su članovi radne skupine, stoga njihov nalaz ne može komentirati. Stručne smjernice za upotrebu koje su posao spomenutog povjerenstva, dodaje, bit će proslijeđene Ministarstvu zdravlja za mjesec-dva.
Moguće je tada da će ministru Vargi uza sve ove informacije biti navedena i ona kako u sustavu ima bolnica koja traži dodatne ECMO uređaje. Klinika za infektivne bolesti, naime, od početka ove godine na tim aparatima ima devet pacijenata te su uređaje posudili iz drugih ustanova.
HUBOL sad bez komentara
– Nama očito ovaj broj aparata koji imamo nije dovoljan. Tražili smo od Ministarstva da nam daju transportne uređaje jer nam omogućuju tehniku uklanjanja ugljikova dioksida, što je jako važno jer se štede pluća bolesnika, provodi se s manjim volumenima upuhanog zraka. Za pet godina ovakve će analize o višku ECMO uređaja biti smiješne jer će se pokazati da treba na svim intenzivnim jedinicama – kaže prof. Bruno Baršić.
Pitanje o opravdanosti ove javne nabave, podsjetimo, otvoreno je na inicijativu Hrvatske udruge bolničkih liječnika koja je javno prezentirala podatke o korištenju ECMO uređaja i poručila da je riječ o bacanju milijuna kuna. Potom je osnovana radna skupina, a čiji nalaz dr. Trpimir Goluža, predsjednik HUBOL-a, nije htio komentirati. Bez komentara je tako ostala i činjenica kako je članica te Udruge dio radne skupine u izdvojenom mišljenju. Ono što slijedi jest slanje ovih nalaza radne skupine stručnim službama Ministarstva, kako je najavio ministar Varga.
– Službe će utvrditi treba li uređaje rasporediti drukčije. Na ministru zdravlja je da utvrdi zdravstvene potrebe stanovništva, a ako je bilo nekih nepravilnosti, to će se utvrditi u suradnji s drugim institucijama – izjavio je prim. Varga.
Bivši ministar zdravlja dr. Rajko Ostojić nije imao komentara.
>> Varga postao ‘Vraga’ pa troje svojih zaposlenika poslao na disciplinski
zaključak je da ih ima viška...da je netko nekome pogodovo... i da ga se treba sprovesti u remetinec