ZBRINJAVANJE BIOOTPADA

Stručnjaci se oglasili o Tomaševićevu izboru. A. Mamić: Pregazio je svoja obećanja. Bagić: On je legalist

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Konferencija za medije Tomislava Tomaševića
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Zagreb: Tomašević komentirao stanje u Zagrebačkom holdingu
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Zagreb: Tomašević komentirao stanje u Zagrebačkom holdingu
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Petar Pripuz
19.10.2021.
u 06:34
– Za vrijeme kampanje nudio je svakakva rješenja, govorio je da ima i ljude koji će ih provesti, a pokazalo se na primjeru vodstva Zagrebačkog holdinga, a sad i po pitanju biootpada, da niti ima ljude niti ima rješenje – kaže analitičarka A. Mamić
Pogledaj originalni članak

Prvo je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević poništio natječaj za krupni otpad i najavio nabavu drobilice kako bi izbjegao odabir C.I.O.S grupacije koja je dala najpovoljniju ponudu. Potom su iz C.I.O.S.-a poručili da imaju pune ruke posla i da ne mogu više zbrinjavati biootpad te su to preuzeli Čistoća i Zrinjevac, koji su taj posao jedva obavljali zbog smanjenih kapaciteta. Zatim je Grad raspisao novi natječaj za biootpad vrijedan 36,5 milijuna kuna, pa je na njega stigla žalba zbog koje se sve dodatno otegnulo, a u rujnu su stigle dvije ponude, jedna od tvrtki u vlasništvu Petra Pripuza, a druga austrijskog Saubermachera.

Problem kompostane

Tvrtke CE-ZA-R, Eko-flor plus i Reoma grupa dale su ponudu na 33,6 milijuna kuna bez PDV-a, odnosno 42 milijuna s porezom, a Austrijanci su ponudili 36,3 milijuna bez PDV, tj. 45,3 milijuna kuna s porezom. Jučer je Tomislav Tomašević, unatoč već zaoštrenim odnosima s Pripuzom, ipak odabrao njegove tvrtke, što je opravdao time da je riječ o “ekonomski najpovoljnijoj ponudi”.

Saubermacherova ponuda ocijenjena je nepravilnom jer nije dokazana “sposobnost za obavljanje profesionalne djelatnosti iz točke 4.1.2 dokumentacije o nabavi”, koja navodi da posao može dobiti samo onaj tko ima dozvolu nadležnog upravnog tijela za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom. Protiv odluke može se podnijeti i žalba u roku od deset dana. Ovakav rasplet događaja očekivali su tzv. bandićevci, odnosno dugogodišnji suradnici pokojnoga gradonačelnika Milana Bandića. Tomašević je, kažu, uvijek aludirao na to da oni biraju tvrtke Petra Pripuza jer ga vole ili zato što ih je nečim zadužio. No sad je vidio, slažu se, da jednostavno nije moglo biti drukčije. Njegov je problem, dodaju, što ih je zbog toga napadao.

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

– Tomašević je reagirao točno onako kako bi reagirao bilo tko tko poštuje zakon o javnoj nabavi. Jednostavno je odabrao najpovoljniju ponudu – kazala je Mirka Jozić, donedavna pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, pod čiji je sektor spadao i otpad. Biootpad, dodaje, najvažnija je komponenta u miješanom komunalnom otpadu i njega ima najviše, a radi se, govori, o količini od 25 do 26 tisuća tona godišnje.

– Bitno ga je zbrinjavati na kvalitetan način, a to Grad Zagreb ne može učiniti nema li svoje kapacitete. Dok Grad ne bude imao kompostanu u svojem vlasništvu, za koju je gradska uprava Milana Bandića dogovorila da će se graditi u Novskoj, a dobivena je i lokacijska dozvola, morat će ovisiti o velikim tehnički opremljenim tvrtkama. Zagreb bi mogao biti neovisan po pitanju zbrinjavanja otpada jedino da sagradi vlastitu kompostanu, pa je bitno i da se dovrši taj projekt koji smo mi započeli – rekla je M. Jozić

“Nema ljude ni rješenja”

Činjenicu da je izbore, među ostalim, Tomašević dobio zbog obećanja da neće surađivati s ljudima s kojima je surađivao Milan Bandić, naročito s Petrom Pripuzom, s kojim i dijeli optužnicu, pa si je sad skočio u usta, politička analitičarka Ankica Mamić smatra problematičnom za njegov rejting.

– Njegova je odluka razumna, s obzirom na to da Čistoća nema kapacitete da zbrinjava biootpad Zagrepčana, ali on je njome pregazio svoja obećanja. Birači će mu to zamjeriti, a trenutačno nema čime takav potez kompenzirati, osim ako u budućnosti ne napravi nešto veliko što će biti od još šireg interesa – kaže A. Mamić i dodaje da je C.I.O.S. grupacija u tom sukobu obavila komunikacijski posao puno bolje od Tomaševića.

– Za vrijeme kampanje nudio je svakakva rješenja, govorio je da ima i ljude koji će ih provesti, a pokazalo se, na primjeru vodstva Zagrebačkog holdinga, a sad i po pitanju biootpada, da niti ima ljude niti ima rješenje – kaže analitičarka.

Njezin kolega Dragan Bagić smatra drukčije. On tu odluku gleda kroz prizmu transparentnosti, poštivanja zakona i propisa, za što se također Tomašević zalaže od samih početaka borbe za Zagreb, a upravo je to ono čime se vodio kada je odabrao najpovoljnijeg ponuditelja, a u ovom slučaju to je C.I.O.S. grupa.

– Kad ste legalist, ponekad ishodi nisu onakvi kakve želite. Tomašević može biti u sukobu s Pripuzom ili bilo kime, ali mora poštovati zakon i proceduru, a to je i učinio – zaključio je Bagić.

 

>> Pogledajte i ovaj video - Mislav Herman o Možemo: Tu je riječ o opasnim ljudima s vrlo opasnim namjerama

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 110

GA
Gajger
07:47 19.10.2021.

Kada Tomašević izabere Pripuzovu firmu na natječaju jer je imala najnižu ponudu, onda je on legalist. Kada to isto učini Bandić, onda je to korupcija.

FR
franc251
07:16 19.10.2021.

Dobra pljuska senfu. On nije izabrao nikog, već je prema zakonu morao prihvatit naj jeftinijeg ponuđača, a to je opet Pripuz koji je ovim dokazao senfove pljucačine i neistine od ranije.

HR
hrza
07:24 19.10.2021.

Oduvjek je znao što neće ali nije znao što hoće.