Rezultat nove Studije istraživačkog tima poznatog njemačkog virologa Christiana Drostena iz berlinskog Charitea, vezane uz pandemiju koronavirusa, pokazao je da je velika vjerojatnost da su djeca jednako zarazna kao i odrasli, pišu u četvrtak austrijski mediji. Ističu kako je analiza pokazala i dokazala da u dišnim putovima tih dviju skupina populacije „pronađeni virusi se nisu razlikovali“.
Stoga znanstveni istraživači upozoravaju na oprez pri otvaranju dječjih vrtića i škola. Tim više što su vođene bezbrojne rasprave o tome koliko je ograničenje socijalnih kontakata doprinijelo zatvaranju vrtića i škola, te što bi njihovo ponovno otvaranje, čiji smo svjedoci svakoga dana diljem Europe, moglo značiti za širenje koronavirusa.
Mediji navode kako se Studija Drostenovog tima temelji na 3712 uzetih brisova grla i nosa između siječnja i 26. travnja ove godine u jednom od nadležnih berlinskih Centara za testiranje SARS – CoV-2 zaraze.
Analiza je pokazala, kako se ističe, da „nema razlike između raznih dobnih skupina zaraženih“.
Zaključak njemačkih stručnjaka je da bi, obzirom na rezultat Studije, za djecu u vrtićima i školama u Njemačkoj, „trebala vrijediti jednaka pravila zaštite kao i za odrasle“.
Iako još nije službeno potvrđena i od neovisnih stručnjaka, navedena Studija tima eminentnog njemačkog virologa Christiana Drostena upućuje na zaključak da i djeca trebaju izbjegavati situacije povećanog rizika za zarazu koronavirusom. A boravak u vrtićima i školi, kako tvrde ne samo brojni epidemiolozi i virolozi nego i dobri poznavatelji dječjih (ne)prilika, potencijalno može predstavljati veći rizik za zarazu djece Covidom-19, nego što je to dok su kod kuće.
Austrija također od 18. svibnja otvara škole za učenički uzrast od 6 do 14 godina, a za sve ostale, starije učenike najkasnije do 4. lipnja. Iznimka su maturanti, kojima pripreme za maturu počinju već 4. svibnja.
Mala djeca imaju mali krug kretanja a ovi politicari su mnogo zarazniji jer imaju veliki krug kretanja i njih se treba cuvati.