Akrap za Večernji list

Europa ima šansu dobiti novog velikog lidera. On bi mogao Trumpu pomrsiti planove

Foto: LISI NIESNER/REUTERS
FILE PHOTO: SPD and CDU faction meeting at Bundestag
Foto: LISI NIESNER/REUTERS
Germany's Scholz addresses parliament in Berlin
Foto: LISI NIESNER/REUTERS
German opposition leader Friedrich Merz of the Christian Democratic Union party (CDU) and Bavarian State Prime Minister Markus Soeder of the Christian Social Union (CSU) shake hands at the lower house of parliament, the Bundestag, in Berlin
Foto: LEAH MILLIS/REUTERS
To match Special Report US-CHINA-TECH/DRONES
Foto: ISSEI KATO/REUTERS
The Wider Image: The female marines Japan is training for war
Foto: ELOISA LOPEZ/REUTERS
To Match Special Report US-CHINA/PHILIPPINES-MARCOS
Foto: PHILIPPINE AIR FORCE/REUTERS
Philippines launches joint sea, air patrols with US military
Foto: KIRSTY NEEDHAM/REUTERS
The aircraft carrier Cavour is pictured in port at Darwin
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Konferencija za medije Instituta za istraživanje hibridnih sukoba
26.11.2024.
u 12:31
Danas, gotovo tri godine nakon početka ruske agresije na Ukrajinu, stručnjak Gordan Akrap analizira za Večernji list rat u Ukrajini i mogući vojni sukob na – Indopacifiku.
Pogledaj originalni članak

– Mislim da smo mi već dulje u digitalnom trećem svjetskom ratu – rekao je u veljači 2022. godine stručnjak za informacijske znanosti i sigurnost dr. sc. Gordan Akrap za VečernjiTV. Rusija je baš bila napala Ukrajinu, pa se u javnom prostoru pojavilo pitanje je li to zapravo početak trećeg svjetskog rata. Ne vode se svi ratovi samo kinetički, s puškama, tenkovima i projektilima, postoje i digitalne bitke koje se odvijaju daleko od očiju javnosti, i to već desetljećima, baš kao i komunikacijski ratovi širenjem dezinformacija i poticanjem na nasilje. U posljednje vrijeme svako malo u medijima se pojave naslovi koje spominju mogućnost trećeg svjetskog rata na globalnoj razini, a jedan od recentnijih primjera je izjava bivšeg ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka koji je rekao: "Treći svjetski rat se već događa". Osvrnuo se na činjenicu da se sjevernokorejske trupe bore zajedno s ruskim snagama, a Rusi koriste oružje iranske proizvodnje.

Danas, gotovo tri godine nakon početka ruske agresije na Ukrajinu, G. Akrap analizira za Večernji list rat u Ukrajini i mogući vojni sukob na – Indopacifiku. Južno kinesko more je sve do druge polovice 20. stoljeća bilo mirno more idealno za lokalne ribare iz Kine i drugih obalnih država. No, danas je to trusno područje. Gotovo sve zemlje u regiji polažu pravo na njega, a tzv. koncept "nine dash-line" ocrtava kineske teritorijalne težnje.

– Kina želi biti svjetska sila broj jedan do 2050. godine. Grabi snažnim koracima i jača svoj vojni potencijal. No, pitanje je kolika je stvarna sposobnost kineskih oružanih snaga. Kina je sve ratove koje je vodila od Drugog svjetskog rata izgubila, isto kao i Rusija. Rusofili kao da žele zaboraviti činjenicu da su Rusi već izgubili rat u Čečeniji i Afganistanu. Rusija ima masu i ne brine o ljudima, za tamošnju su vlast ljudi brojevi, što je bitna razlika u odnosu na zapadne zemlje. Kina se vodi politikom ispunjenja ciljeva poznatih kao "nine dash-line" i svojata cijelo Južnokinesko more, a druga faza bi bila izlazak do Guama, na Pacifik. I Kinezima i Amerikancima je primarni interes jačanje utjecaja na Indopacifiku. Zato i dolazi do problema. U roku od pet do sedam godina Kinezi će, po svim statističkim pokazateljima, nadjačati američku flotu. Sad brojnošću nadoknađuju tonažu, no uskoro će ih i tu prestići. Mislim da će Kinezi biti ti koji će biti ključni u sprječavanju Rusa da potegnu za nuklearnim oružjem jer bi posezanje za nuklearnim obaračem dovelo Kinu u sitauciju da neće ispuniti svoje ciljeve. S druge strane, Rusija bi bila potpuno destabilizirana i neće Kini biti partner koji će joj čuvati leđa – kaže dr. sc. Akrap.

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Konferencija za medije Instituta za istraživanje hibridnih sukoba

Poznato je da Kina želi pripojiti Tajvan. Tajvan nije samo jedan otok udaljen 140 kilometara od kineskog kopna, pod tajvanskom jurisdikcijom je i desetak otočića koji se nalaze neposredno uz kinesku obalu, i čiji stanovnici žive na otocima pod tajvanskom vlašću, a rade u Kini. Pitanje je kako će reagirati SAD ako Kina zauzme prvo nenaseljene, a onda i naseljene otoke, ako treba i vojnom silom? – Ja mislim da neće reagirati. Tajvan neće imati snage za uzvratiti i obraniti otoke. To se može dogoditi do prve polovice 2027. Kineski predsjednik Xi Jinping ima dovoljno godina da želi ispuniti ono što u posljednje vrijeme sve češće govori, a to je da će Kina biti jedinstvena i cijela – smatra.

U idućih godinu, dvije, trebala bi se, smatra, stabilizirati situacija na Bliskom istoku. Saudijska Arabija radit će na tome da se ponovno potpiše Abrahamski sporazum s Izraelom, da se smanji oružani kapacitet Irana i da mu se iz ruku izbiju i Hamas i Hezbollah. Govoreći o odnosu novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa prema Kini, uvjeren je da će Trump podići Kini carine, i to snažno, ali će ih dići i Europi. Istovremeno, tražit će da Europa podigne carine Kini i pridruži se SAD-u u sankcijama. Ako u Njemačkoj na vlast dođe Friedrich Merz, koji ima šanse postaviti se kao državnik i vodeći političar u Europi, taj plan Trumpu neće proći. Europa, pogotovo Njemačka, ne može si dozvoliti da izgubi i kinesko tržište nakon američkog i ruskog.

Dr. sc. Akrap ne vjeruje da će Trump ostaviti Ukrajinu na cjedilu. – Poljska, baltičke i skandinavske zemlje neće dozvoliti da Rusija i Putin na bilo koji način mogu zadržati okupirana područja i integrirati ih u Rusiju – veli, jer su svjesni stvarne ruske prijetnje. – Oni će biti najveća oporba mogućim planovima o završetku ruske agresije na Ukrajinu zamrzavanjem sukoba – ističe. Pitanje je kako će se postaviti suradnici koje je Trump odabrao, tim više što u prvi plan stavlja lojalnost, a ne stručnost. – Znalo se pokazati da stručnost nije uvijek povezana sa lojalnošću, i obrnuto, te o tome treba voditi računa – kaže dr. sc. Akrap.

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits Mongolia
Foto: Alexander Kazakov/REUTERS
Russian President Putin visits Joint Institute for Nuclear Research near Moscow
Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits the Rezky corvette in Vladivostok
Foto: POOL New/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: EVGENIA NOVOZHENINA/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: Houthi Military Media/REUTERS
A missile, which according to Yemen's Houthis is a "hypersonic" missile named "Palestine 2", is launched from an unknown location
Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
FILE PHOTO: 9М723 missiles, part of Iskander-M missile complex, are seen during a demonstration at the International military-technical forum ARMY-2019 at Alabino range in Moscow Region
Foto: JASON REED/REUTERS
Pentagon
Foto: Joshua Roberts/REUTERS
Pentagon
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: MC1(AW/SW) Kimberly Clifford
Kings Bay
Foto: Mass Communication Specialist 1s
Kings Bay
Foto: Senior Airman Solomon Cook
Barksdale
Foto: U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE/REUTE
Whiteman
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: ABACA
VLF odašiljač Lualualei
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza Kirtland
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza
Foto: Kilpatrick Sean/CP/ABACA/ABACA
Putinova meta
Foto: Screenshot/YouTube
Zračna baza
Foto: ABACA
Zračna baza Minot
Foto: ABACA/ABACA
Zračna baza Hill
Foto: Tech. Sgt. John Winn
Zračna baza Malstrom
Foto: Screenshot/YouTube
Jim Creek

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 42

DI
dino85
15:33 26.11.2024.

O čemu vi ti pišete i od koga ste dobili mišljenje. Taj čovjek je jedan teški kompleksaš, Njemci već danas strahuju od njegove probankarske elite.

MA
marinerocro
15:37 26.11.2024.

Leva pošast gdje god dođe tu trava na raste, nažalost to se desilo i Njemačkoj koja je od lidera, lokomotive Europe postala traljavi vagon, a takvim spozanjama mi smo najbolji svjedoci jer vidimo što nam je napravila vlast sa račanom i slučajnim koji su u samo 4 godine doveli državu na rub bankrota, opljačkali do temelja... učenici zločinačkog komunizma.

NE
Nemanadimak
13:33 26.11.2024.

Jesu onda ovo informacije ili dezinformacije? Dobro bi bilo regulirati informacije na ove dvije mogucnosti i onda ne bi bilo problema te bi se znalo sto je informacija a sto dezinformacija.