Zagrebački studenti vrlo su homogena masa i dijele slična stajališta unatoč činjenici što dolaze s različitih studija – društvenih i prirodnih znanosti, pokazao je upitnik proveden na 325 studenata druge i treće godine studija koje je osmislio Institut za društvena istraživanja.
U inozemstvu je bolje
Upitani za profesionalne i životne ciljeve, 60 posto njih izjavilo je da želi skladan obiteljski život. Karijeru stručnjaka želi 40 posto studenata, a dobro plaćen posao tek je na trećem mjestu koje želi 20 posto mladih. Rad u znanosti želi tek desetina studenata, a obiteljski posao namjerava nastaviti devet posto studenata.
– Među njima je najviše farmaceuta, agronoma i ekonomista. Ekonomiste smo očekivali, no agronomi i farmaceuti su nas posve iznenadili. Važno je reći da studenti u upitniku nisu imali ponuđene odgovore i da su prema želji mogli dati više odgovora na jedno pitanje. Zbog toga je najčešća kombinacija bila da žele skladan obiteljski život i dobro plaćen posao – kaže sociologinja Dunja Potočnik.
Četvrtina studenata od budućeg posla očekuje da će im pružiti bolje uvjete rada, a 24 posto želi se poslovno usavršavati. Da će pridonijeti razvoju Hrvatske očekuje 15 posto studenata, a 14 posto vjeruje da će im posao omogućiti putovanja i upoznavanja novih kultura.
Istraživanje pokazuje da najveći postotak ispitanika, njih 28 posto, ne zna što želi od budućeg zaposlenja. No, polovica zna da su uvjeti rada bolji u inozemstvu, zbog čega žele napustiti Hrvatsku, no trajno ondje želi ostati tek jedan posto njih.
– Prepreke u ostvarenju vlastitih težnji uglavnom su ekonomske, poput nemogućnosti kupnje stana ili malih plaća kojima ne mogu prehraniti obitelj. Tako misli trećina ispitanika, a u jednakoj mjeri navode i osobne prepreke – nemogućnost završetka studija zbog bolesti ili neuspješnosti.
Korupcija ‘nije’ problem
Zanimljivo je da čak 60 posto biotehnologa vjeruje da se neće snaći zbog lošeg položaja struke na domaćem tržištu – kaže Dunja Potočnik. Među preprekama petina studenata doživljava birokraciju i loš politički sustav, no korupciju spominje tek desetina ispitanika.
Potočnik kaže da je veliko iznenađenje to što tek pet posto studenata kao prepreke navodi loš obrazovni sustav i manjak poticaja za mlade.
Studenti: Želimo skladnu obitelj, uspješnu karijeru i dobar posao
Trump ogorčen: Kina rusku invaziju više neće financirati američkim novcem
"Kineski novac ide u Iran za njihovu naftu ispod cijene. A iranski dronovi idu u Rusiju. Mi imamo s Kinom deficit", kaže Trumpov savjetnik Mike Waltz
FOTO Modrić otišao na odmor u Dubai. Pogledajte kako ga je ugostio tamošnji milijarder
Pozirao je s pitonom, hranio tigra, a svome je domaćinu poklonio dres. Na putovanju je susreo i zvijezdu Barcelone, brazilskog nogometaša Raphinhu.
Susjedi princa Harryja i Meghan Markle otkrili kako se ponašaju kad se ugase kamere
Obitelj se 2020. skrasila u luksuznoj vili u Montecitu, a u nastavku doznajte što o njima kažu susjedi
Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći
Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.
Kako je “mračna bonaca” izazvala nemir u Njemačkoj: Dunkelflaute je nova prijetnja energetici?
Jeste li čuli za pojam dunkelflaute? Ova riječ izaziva strah i trepet u industriji obnovljivih izvora energije, a prošli tjedan ova prirodna pojava dogodila se u Njemačkoj. No o čemu je zapravo riječ?
Mozda bi im bilo bolje da razmisljaju o tome kako ce pridonijeti razvoju Hrvatske,studenti su u proslosti bili pokretaci reformi,sada su oni daleko od toga,i to se mora mijenjati.