Tri školjke periske od 30 centimetara oduzete su Nijemcu u utorak navečer na Cresu. Primijetio ga je policajac izvan službe i pozvao kolege. Novčana kazna za ubijanje jedinke vrste Pinna nobilis, u Hrvatskoj zaštićene od 1994. godine, jest 500 kuna.
Ova zapljena zaštićenih životinja jedna je od tridesetak, koliko ih u prosjeku u Hrvatskoj bude svake godine. Ulov je doista različit – od zuba ulješure, koji su u siječnju carinici otkrili u zagrebačkoj zračnoj luci u koferu iz Züricha pa do divljih sokolova, papagaja, krokodilskih koža...
Životinje od 150.000 eura
– Doduše, nemamo baš ulova poput nosorogova roga čija cijena na crnom tržištu može doseći i 100.000 eura po kilogramu, ali smo zato bogati kornjačama čančarama, prstacima, periskama te različitim ptičjim vrstama, koje ujedno naši carinici najčešće i otkrivaju, najviše kod Talijana, u čijim je restoranima to delicija – govori Igor Jakupić iz Sektora za nadzor Carinske uprave koji se već godinama bavi problematikom ilegalne, ali i legalne trgovine životinjskim i biljnim vrstama. Hrvatska je još od 2000. članica CITES-a, odnosno Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama. Unatoč tome, svake godine carinici zaplijene barem nekoliko vrsta koje se nalaze na tom popisu, na kojemu su uz, primjerice, pande, nosoroge, tigrove i majmune nalaze i – grlice. Najveća zapljena ugroženih vrsta u Hrvatskoj dogodila se u travnju 2007. kada su na Plesu carinici u prtljazi studenta otkrili 175 kameleona i 10 kornjača čija je vrijednost bila 150.000 eura.
Bangkok – Budimpešta
Taj student sjeo je na avion u Bangkoku te s neobičnom prtljagom putovao do Budimpešte, gdje je presjeo na let za Zagreb. Nikada se nije saznalo gdje je nabavio te životinje, ali prema neslužbenim informacijama, došao je u kontakt s ljudima koji su mu ponudili smještaj i nekoliko dana provoda u Tajlandu te avionsku kartu u zamjenu za to da za njih prošverca "nekoliko" životinja. Krijumčari ugroženih životinja godišnje u džep pospreme i više od 10 milijardi dolara.
koja gamad jede zasticene vrste