Antiglavaševsko udruživanje u Osijeku za drugi izborni krug pomutit će, kako se čini, HDZ. Interes je obostran i višestruk. Poput domino efekta, moglo bi se to odraziti na političku scenu u cijeloj Slavoniji. Iz vrha HDZ-a već je poručeno kako ta stranka neće sudjelovati “u neprirodnoj koaliciji protiv HDSSB-a”. Među prioritetima im je, pak, potpora mladom Ivanu Penavi u utrci za gradonačelnika Vukovara. Željko Sabo, adut SDP-a, izmiče mu za dva posto. Tu razliku mogli bi “pokriti” birači HDSSB-a, kojih je oko 3,5%. S druge strane, HDSSB-u je u žarištu interesa Osijek. Aktualnom gradonačelniku Krešimiru Bubalu suprotstavit će se Ivica Vrkić, nestranački kandidat SDP-a, HNS-a i HSU-a. Iza Vrkića su stali nezavisni Anto Đapić te Miroslav Šimić. Laburisti se neće prikloniti – nikome. Ključnu bi ulogu u izboru prvog čovjeka grada, prema tome, mogli odigrati baš glasači HDZ-a. Šest HDZ-ovih ruku donijelo bi HDSSB-u i većinu u Gradskom vijeću Osijeka.
Dosad nema demantija
Kockice su slično posložene i u Požegi. Zdravku Ronku, iz redova SDP-a, protivnik je Vedran Neferović, iza kojega je šira koalicija na čelu s HDZ-om. Kome se HDSSB prikloni, bezbrižnije će zakoračiti u drugi krug. I vlast u Slatini, Slavonskom Brodu, ali i mnogim drugim općinama, pa i u županijskim skupštinama ovisi ponajviše o dogovoru HDZ-a, SDP-a i HDSSB-a.
– HDZ očekuje kako će HDSSB-ovi birači u drugom krugu podržati njihove kandidate, i to gdje god su im protukandidati iz ljevice. Takav je slijed događaja prirodan – kažu upućeni.
Takav scenarij, pak, dosad nije demantiran ni iz HDSSB-a. Obje te stranke vrlo su oštra oporba Vladi, a kada jedni napuštaju sabornicu zbog Kukuriku koalicije, izlaze i ovi drugi.
– Upravo zbog tih odnosa i sukoba na državnoj razini, teško može doći do suradnje HDZ-a ili HDSSB-a sa SDP-om na lokalnoj razini – dodaju naši sugovornici.
Disciplinirani birači
Ni Karamarkova ni Glavaševa stranka neće javno uputiti glasače za koga zaokružiti 2. lipnja. No, jedno je jasno, HDZ je znatno udaljeniji od SDP-a nego od HDSSB-a. Ono što ljevici ne ide u prilog jest discipliniranost desnih birača. Najveća oporbena stranka u državi uz sebe je već privinula HSP dr. Ante Starčević, a dođe li do bilo kakve suradnje s HDSSB-om, otvara se i pitanje sprema li se veliko okupljanje desnice.
– Rano je o tome još govoriti. Mnoštvo je otvorenih pitanja koja se trebaju riješiti do parlamentarnih izbora – kažu naši izvori.
>>Laburisti neće podržati HDSSB, ali ni antiglavaševsku koaliciju