Stupanj krivnje optuženog Bariše Gašpara bio je maksimalan, a on je bio svjestan protupravnosti svog postupanja. Pobude iz kojih je počinio kaznena djela s jedne su strane stjecanje velike imovinske koristi na lak i brz način, a s druge strane, iskoristivši svoj položaj koji je imao kao ispitivač na pravosudnom ispitu, omogućio je drugima da uz manje angažmana steknu željenu naobrazbu.
Koruptivna djela
Sud je imao na umu da se kod primanja i uzimanja mita, kao i kod zloporabe položaja, radi o koruptivnim kaznenim djelima, koja negiraju jednu od temeljnih vrijednosti društva, a to je jednakost i sigurnost građana. Osim toga, optuženi Gašpar kaznena djela počinio je kao visokopozicionirani pravosudni dužnosnik jer se radilo o sucu Visokog trgovačkog suda. Ovakvim ponašanjem, optuženi Gašpar narušava povjerenje građana u pravni sustav te tako postupajući daje do znanja da se novcem i međusobnim poznanstvima mogu ostvariti osobni ciljevi, iako bi građani u funkciji suca i suda trebali imati sigurno utočište od bezakonja i svakog protupravnog postupanja. Upravo zato suci moraju biti neprijeporna moralna okosnica koja predstavlja temelje demokratskog i civiliziranog društva. Suci zbog svog položaja i uloge u društvu moraju uživati ugled neovisnih i nepristranih primjenjivača zakona te moraju jačati povjerenje građana u pravni sustav.
Stoji to u pisanom obrazloženju presude kojom je vijeće zagrebačkog Županijskog suda, pod presjedanjem Siniše Pleše, nepravomoćno na godinu i deset mjeseci zatvora osudilo Barišu Gašpara. Bivšem sucu Visokog trgovačkog suda takva je presuda izrečena zbog primanja 25.000 mita te zloporabe položaja i ovlasti. Istom presudom na uvjetne kazne zbog davanja mita, pomaganja u davanju mita te poticanja na zloporabu položaja osuđeni su Kruno Herceg, Davor Maravić, Miho Plećaš, Mihaela Plećaš, Veljko Vujević i Tihana Zeljko.
Šifrirani razgovori
Gašpar se teretio da je preko Hercega od Maravića uzeo 25.000 eura mita kako bi ubrzao rješavanje predmeta na sudu. Teretio se i da je kao član ispitne komisije unaprijed M. Plećaš i T. Zeljko dao pitanja koja će biti na pravosudnom ispitu. Obrazlažući presudu, sudac Pleše na 50 stranica detaljno je izanalizirao dokazni postupak, s posebnim naglaskom na rezultate mjera tajnog praćenja i prisluškivanja. Naime, Gašpar i ostali u razgovorima su se služili šiframa, pa su govoreći o 25.000 eura, upotrebljavali pojam "guma od 25 cola". Sudac Pleše je šifrirane razgovore doveo u relaciju s ostalim dokazima te obranama okrivljenika, naglasivši da razgovore, poglavito kada se priča u šiframa, treba promatrati kao cjelinu, koja dokazuje da su optuženi počinili ono za što se terete.
Jedina satisfakcija geađanima može biti što će imati uskoro priliku da pravdu postignu SAMI.