Na kolumnu Ivanke Tome “Završna riječ” objavljenu 25. 1. 2014., s naslovom “Perković sve govori o sudstvu – ta je branša izborila neovisnost” primili smo odgovor predsjednika Udruge hrvatskih sudaca Đure Sesse:
“U završnom dijelu članka iznose se opasne teze koje zbog pravilnog informiranja čitatelja treba opovrgnuti, da one ne bi zaista ostale kao završna riječ. Teze su opasne jer su netočne i nestručne pa time opet kod javnosti stvaraju ozračje odbojnosti i nepovjerenja prema sucima. Evo i zašto!
Sudstvo nije sustav koji je sam sebi dovoljan i kojem nitko ništa ne može (teza izrečena i na sjednici Sabora iz usta predsjednika Vlade). Naime, sudstvo i u svakoj državi postoji da bi se rješavali društveni konflikti koje ranije ostale institucije društva nisu mogle ili znale riješiti. Radi se o mirnom rješavanju koje u ime države čine samostalni i neovisni suci jer je jedno od temeljnih ljudskih prava pravo da svatko ima pravo da o njegovoj odgovornosti ili pravu odlučuje nepristran i samostalan sudac u sudu koji je ustanovljen zakonom.
Suci odgovaraju za svoj rad na više razina nego itko u Republici Hrvatskoj. Odgovaraju stegovno u postupcima koje može između ostalih pokretati i izvršna vlast (Ministar pravosuđa), o stegovnoj odgovornosti odlučuju između ostalih i dva saborska zastupnika (zakonodavna vlast), suci su i kazneno odgovorni (osobito sada nakon praktički potpunog ukidanja imuniteta), odgovaraju i za štetu koju namjerno počine svojim radom, a odgovaraju i za povrede Kodeksa sudačke etike.
Zato suci nisu nedodirljivi već upravo suprotno. Suci su svjesni svoje odgovornosti i važnosti koju imaju u razvoju demokratskog društva. I zato ne shvaćaju kritiku kao napad na svoju neovisnost (“na nož”), a reagiraju samo tada kada to ne radi nitko drugi, a trebao bi. Kada se s pozicije moći izravno ili manje izravno šalju poruke kako bi se u nekoj stvari trebalo odlučiti svi bi trebali štititi ustavnu poziciju sudbene vlasti jer samo suprotstavljajući se takvim naputcima i prijetnjama se može obraniti sudački autoritet u očima javnosti. Zato će UHS i dalje ukazivati na napade na sudbenu vlast jer javnosti ima pravo na neovisnog suca, dakle suca slobodnog od svih pritisaka i slobodnog od dojma da takvi pritisci postoje i djeluju.
U prilog ovom neka se svaki čitatelj upita bi li do kraja i potpuno vjerovao u pravičnost i samostalnost u odlučivanju, ako bi u njegovoj stvari, javno dok postupak pred sudom još traje, neki političar dao uputu kako bi u tom postupku trebalo odlučiti.” – zaključuje odgovor Đuro Sessa, predsjednik UHS-a.
Koja blamaža SESE šzo je on sve radio na općinskom sudu u ZG, A zna se koliko košta presuda kakvu hoćeš, svaki ADVOKAT ima svoje suce i obratno koji se tajno sastaju oblokavaji i oprežderavaju,