optužno vijeće za aferu Agrokor

Sud danas ispituje vještaka Kamala kako bi odlučio o zakonitosti dokaza

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Ismet Kamal dolazi na ročište Optužnog vijeća u slučaju "veliki Agrokor"
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Ismet Kamal dolazi na ročište Optužnog vijeća u slučaju "veliki Agrokor"
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Ivica Todorić dolazi u zgradu Kockice gdje se održava optužno vijeće za 'Veliki Agrokor'
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Ivica Todorić dolazi u zgradu Kockice gdje se održava optužno vijeće za 'Veliki Agrokor'
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Ivica Todorić dolazi u zgradu Kockice gdje se održava optužno vijeće za 'Veliki Agrokor'
04.11.2022.
u 09:04
Todorić i još 14 osoba uhićeni su prije pet godina, a početak eventualnog suđenja još je daleko
Pogledaj originalni članak

Pet godina prošlo je od uhićenja Ivice Todorića i 14 osoba koje su s njim kasnije optužene u aferi Agrokor, teškoj 1,2 milijarde kuna, a optužnica protiv njih još nije postala pravomoćna.

Teško da će se to dogoditi danas za kada je na zagrebačkom Županijskom sudu zakazana sjednica optužnog vijeća. A na toj sjednici trebao bi se pojaviti Ismet Kamal, vještak koji je u ime tvrtke KPMG napravio knjigovodstveno-financijski nalaz, okosnicu cijele optužnice.

Obrani je taj nalaz bio sporan od početka, tvrdili su da ga nije radila centrala, već podružnica KPMG-a, koja je time došla u sukob interesa jer je radila vještačenja i za izvanrednu upravu Agrokora. Stoga još od istrage traže da ga se izdvoji iz spisa kao nezakonit dokaz.

Optužno vijeće jednom ih je odbilo, no obrane su se žalile i Visoki kazneni sud (VKS) dao im je za pravo. Po uputi VKS-a treba se saslušati Kamal, a nakon njegova svjedočenja, sud će odlučiti je li vještačenje zakonit dokaz ili ne. Nezadovoljna strana na tu odluku imat će pravo žalbe, pa će se priča oko pravomoćnosti optužnice vjerojatno prolongirati do kraja iduće godine.

Optužnica je podignuta nakon trogodišnje istrage, koja je počela u listopadu 2017., a u studenom 2021. DORH ju je bio povukao radi dorade i boljeg razjašnjenja stvari. To je učinjeno nakon što ju je uhićena Mirela Alerić Puklin, dotadašnja zamjenica zagrebačke županijske državne odvjetnice i tužiteljica koja je supotpisala optužnicu, zbog sumnji da je Piruški Canjugi, koja je obuhvaćena optužnicama i istragama u slučaj Agrokor, odavala tajne informacije iz istrage.

Službeno pojašnjenje DORH-a za povlačenje optužnice bilo je da se ona treba očistiti od eventualno kontaminiranih dokaza. Čišćenje je trajalo do ovog ljeta, kada je optužnica, bez nekih većih tužiteljskih intervencija, ponovo podignuta. U međuvremenu je istraga protiv Alerić Puklin proširena i na Zlatka Canjugu. 

>> VIDEO Koliko mu se razveselila: Pogledajte susret predsjednice Europske komisije i premijera Plenkovića

Oglobljen s 32.000 kuna

Milanović ga smijenio uživo preko televizije, a sad je stigla i presuda za Šegona: 'Morao je znati, imao je osobnu korist..'

Povjerenstvo je zaključilo da je Šegon privatan interes stavio iznad javnog. U svoju imovinsku karticu nije unio podatak da na nekretninama u katastarskim općinama Vela Luka i Grad Zagreb ima hipoteke na iznose od 3,25 milijuna eura i 400.000 kuna, odnosno da je založni dužnik za potraživanja HBOR-a i Hypo Alpe Adria Banke u odnosu na tvrtku F.V. u kojoj je Šegon imao 20 posto vlasništva. Niti je ministra izvijestio da njegova tvrtka traži kredit od HBOR-a s obzirom da je on bio i predsjednika nadzornog odbora, a ni ostale članove.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

GL
globalsolutions
09:34 04.11.2022.

Tko radi reviziju poslovanja KMPG -a?