- Oj, rakijo, moram ti sad reći / nećemo te više smjeti peći / Europo, rakiju ti tvoju /zašto diraš u rakiju moju", bili su stihovi bećarca koje je Ministarstvo vanjskih poslova koristilo u TV spotu tijekom 2011., u kampanji uoči referenduma o ulasku Hrvatske u EU. U istom spotu, kao odgovor na taj karikaturalni bećarac, ministarstvo je poručivalo da se Hrvati neće morati u EU odreći običaja kao što su pečenje rakije za osobne potrebe. No, prekjučerašnja presuda Suda Europske unije povodom tužbe zbog pečenja rakije u Mađarskoj više ide u prilog stihovima iz bećarca, nego tvrdnjama ministarstva u spotu koji je izrađen za vrijeme bivše, HDZ-ove vlade.
Mađarska je, naime, proizvođače rakije za osobne potrebe oslobodila plaćanja trošarine na alkohol, no Europska komisija zbog toga ju je tužila sudu i suci u Luksemburgu, koji su jedini ovlašteni tumačiti pravo Europske unije, presudili su prekjučer da proizvođači rakije za osobne potrebe, čak i ako proizvode male količine od voća koje sami uzgajaju, moraju plaćati trošarinu.
- Rakija će i dalje se peći, to je sve što sada želim reći, pjevao je onaj predreferendumski bećarac na kraju spota, nakon što je autoritativni glas ministarstva vanjskih poslova objasnio da se u EU slobodno može nastaviti peći rakija, no presuda Suda EU u slučaju Mađarske mogla bi imati posljedice i za hrvatske seljake koji peku rakiju za vlastite potrebe.
Prema propisima EU, najniža trošarina za sva alkoholna pića osim piva i vina iznosi 550 eura po hektolitru čistog alkohola. Prema hrvatskim zakonima, trošarina je nešto veća - 53 kune po litri čistog alkohola. Sud EU ipak je u presudi objasnio da Mađarska može primijeniti povlašetnu stopu trošarine u iznosu 50 posto standardne nacionalne stope, no i ta povlaštena stopa može biti ograničena samo na kućanstva koja se bave uzgojem voća i proizvode manje od 50 litara alkoholnog pića godišnje za osobne potrebe.
Hrvatski zakon poznaje institut "malog proizvođača jakog alkoholnog pića" čija proizvodnja ne smije prelaziti 20 litara čistog alkohola godišnje i koji ne smije prodavati svoju rakiju. Takvi mali proizvođači po sadašnjem hrvatskom zakonu plaćaju trošarinu u obliku godišnjeg paušala od 100 ili 200 kuna, ovisno o zapremnini kotla u kojemu peku rakiju. Primijeni li se presuda Suda EU i na hrvatske zakone, trošarina za Hrvate koji peku rakiju za vlastite potrebe mogla bi se znatno povećati. Seljak koji, primjerice, godišnje peče 50 litara rakije s 40 posto alkohola mogao bi, umjesto paušala od 100 ili 200 kuna, plaćati najmanje 1.325 kuna.
Kako su nas lagali i HDZ i SDP i koliko su novca samo potrošili na promoviranje tih laži o EU, evo polako se kristalizira slika o EU, počelo je s rakijom, a za koju godinu, tko zna....