Američki sud naredio je u utorak kompaniji Apple da pomogne saveznoj policiji (FBI) "razbiti" kod mobitela koji je pripadao Syedu Rizwanu Farooku, jednome od počinitelja pokolja u prosincu u San Bernardinu u Kaliforniji.
Sutkinja Sheri Pym iz okružnog suda u Los Angelesu naredila je da Apple mora pružiti "razumnu tehničku pomoć" radi dostupnosti podataka na Farookovu mobitelu iPhone 5C.
Apple još nije odgovorio na zahtjev, ali ima pet radnih dana da to učini. Šef Apple Tim Cook javno se usprotivio toj odlluci.
Direktor FBI-a James Comey izrazio je prošli tjedan žaljenje što ni dva mjeseca nakon tragedije "nisu uspjeli pristupiti podacima mobitela jednoga od ubojice". FBI i američke obavještajne agencije vode kampanju već nekoliko mjeseci kako bi proizvođači smartphonea i drugih elektroničkih uređaja ostavili mogućnost pristupa sadržaju u slučaju sudskog naloga.
Velike tehnološke grupe predlažu zapravo sve više proizvoda i aplikacija čije kodove nije moguće razbiti i kojih ključ za pristup podacima ima samo korisnik. Dosad su odbacivale zahtjeve za pristup šifriranim podacima u sklopu sudskih istraga.
Šifriranje je postalo za proizvođače trgovinski argument budući da je američki zviždač Edward Snowden pokazao divovske razmjere prisluškivanja i špijuniranja elektroničkih uređaja koje je provodila Nacionalna sigurnosna agencija (NSA).
Ha ,ha ,dali je policija svijesna da se sa time narusavaju slobode ljudski prava