Tijekom posjeta jugu zemlje, kojom predsjeda još od 1989., Omar al-Bašir izjavio je da Južni Sudan ima pravo odcijepiti se ako tako u nedjelju odluči većina na referendumu. Al-Jazeera prenosi da je Al-Bašir rekao i to da vlada u Khartoumu nastoji očuvati jedinstvo Sudana, ali će poštovati rezultate referenduma na kojem će vjerojatno biti rođena nova afrička nacija s Jubom kao glavnim gradom.
Time bi se ispunile i posljednje točke mirovnog sporazuma između juga i sjevera iz 2005. čime je okončan građanski rat koji je izbio još 1983. i u kojem je ubijeno 1,5 milijuna građana. Sudan je inače treći afrički proizvođač nafte (nakon Nigerije i Angole), što je također pridonosilo političkoj nestabilnosti jer je Al-Bašir, koji je na vlasti još od puča iz 1989., mijenjao naftu za oružje.
S odcjepljenjem, pretežno animističkom i donekle kršćanskom jugu pripalo bi oko 50% naftnih polja. Spor s većinskim muslimanskim sjeverom mogao bi iskrsnuti oko sićušnog teritorija Abyei na granici sjevera i juga na koji otpada 25% sudanske nafte, no na referendumu će i Abyei odlučivati hoće li se pridružiti sjeveru ili jugu.
Medjunarodna zajednica ima plan razbijanja velikih drzva kao sto su:Sudan, Indija, Kina i Brazil.Sudan je prvi na redu a povod je nafta na jugu Sudana. Kasnije ce doci i druge na red.Prvi je otisao Sovjetski savez, sad je na redu Sudan.Jug ce se sigurno otcijepiti ali time nije rijesen problem, jer treba da uslijedi jos jedno otcjepkljenje u okviru Sudana ali opet zbog nafte a sve po instrukcijama Zapada.