Počinje tjedan koji bi mogao promijeniti državu, kazao je talijanski premijer Matteo Renzi uoči današnjeg referenduma o ustavnim promjenama. Ista definicija vrijedi i za Austriju u kojoj se danas bira šef države. Ako u Italiji pobijedi ustavna reforma koju je predložila Renzijeva vlada i usvojio je parlament, stvarno će se mnogo toga promijeniti. Više neće biti dvodomnog paritetnog odlučivanja, a i neke ovlasti koje su 2001. s države prebačene na regije opet će se centralizirati budući da su se pokazale neučinkovitima te će se smanjiti broj parlamentaraca s 945 na 730. Dakle, pobjedom na referendumu ne samo što će Renzi ostati na vlasti i biti ojačan već će se uvesti reforme koje su mnogi pokušali, ali nikome nije uspjelo. Država će postati funkcionalnija.
Uznemireni i ljudi i tržišta
U Austriji promjenu će donijeti pobjeda bilo kojeg od dvojice kandidata. Jer, ako pobijedi Norbert Hofer, šef ksenofobne Austrijske liberalne stranke (FPÖ), mijenjat će se odnos Beča prema Europskoj uniji. Pobijedi li progresivni bivši zeleni Alexander van der Bellen, to će značiti prekid vala pobjeda nacionalističkih i populističkih stranaka i lidera koje su dovele do Brexita i Donalda Trumpa u Bijeloj kući.
Budu li Talijani odbacili ustavne promjene, ostat će dosadašnji Ustav i dvodomni sustav koji je usporavao donošenje zakona. Ostat će ona Italija u kojoj su se u 70 godina izmijenile 63 vlade, a gotovo odmah će se tragati za 64. vladom. Jer, poraz na referendumu znači, gotovo sigurno, ostavku Renzija i njegove vlade. No odbacivanjem reformi steći će se, posebno u inozemstvu, dojam kako se u Italiji ne može ništa izmijeniti, a to može utjecati i na buduća (ne)ulaganja u talijansku ekonomiju.
– Ne izglasaju li se promjene, zemlja će ostati blokirana i postoji opasnost od pada u provaliju – upozorava Renzi. Vjerojatni pobjednik prijevremenih izbora do kojih će doći u proljeće 2017., propadnu li reforme, bit će Pokret 5 zvijezda (M5S) komičara Beppea Grilla. I posljednje ispitivanje javnog mnijenja pokazuje kako bi na referendumu Renzi mogao izgubiti pa Beppe Grillo smiruje uznemirena tržišta novca.
– Neka se tržišta i javnost ne prestraše jer, ako M5S bude došao na vlast, neće se ništa promijeniti – kaže Grillo. U slučaju da promjene ne prođu na referendumu Grillov pokret odmah će zatražiti od predsjednika republike Sergija Mattarelle sazivanje prijevremenih izbora. Dakle, uslijedit će novo razdoblje kampanje, što znači daljnje neizvjesne mjesece za funkcioniranje sustava i gospodarstva.
Rekordna izlaznost
Talijani s boravkom u inozemstvu već su glasovali i njihovi listići već su stigli u Rim gdje će početi njihovo prebrojavanja kada se i u Italiji, u nedjelju u 23 sata, budu zatvorila birališta. Navodno je čak 40 posto upisanih talijanskih birača u inozemstvu glasovalo, što je rekordan odaziv. Prema nekim računicama, njihov glas mogao bi do tri posto utjecati na ukupne rezultate i upravo bi ti inozemni glasovi mogli biti odlučujući za Renzijevu pobjedu. Stranke koje zagovaraju odbacivanje reformi već su najavile žalbu na listiće pristigle iz inozemstva preko konzularnih predstavništva jer smatraju da bi moglo biti prijevara.
A upravo zbog neregularnih glasova bili su poništeni predsjednički izbori u Austriji na kojima je u svibnju ove godine pobijedio Van der Bellen s razlikom od samo 31.000 glasova ispred Hofera. Zbog toga se sada izbori ponavljaju.
Hofer je najavio da će, postane li predsjednikom, tražiti drugačiji odnos Bruxellesa prema Austriji pa je spominjao čak i referendum o ostanku u EU. Ausexit je pred vratima. A i pobijedi li Grillo, mogu se očekivati referendumi o euru, EU, NATO-u... Nedjelja odluke ne samo za Italiju i Austriju nego i za ostatak Europe.
"Demokrati, borci za ljudska prava, borci za slobodu mišljenja i izražavanja"vaša "demokracija"je plitka u nju vam nitko ne vjeruje. Pitanje je tko vas plača, za koga raditr, jer vaše novine nitko ne kupuje?