Najgori zločini

Suđenje 'balkanskom krvniku' ulazi u završnu fazu. Ratko Mladić: Granice se krvlju crtaju, a države se označavaju grobovima

Foto: Dejan Moconja/PIXSELL
Ratko Mladić
Foto: ICTY
Ratko Mladić
03.12.2016.
u 08:45
Predsjednica Majki Srebrenice Munira Subašić nada se da će kazna biti doživotna. "Oni koji još uvijek vjeruju da su Mladić i Karadžić junaci, možda ne bi tako mislili da su njih dvojica osuđena odmah poslije rata"
Pogledaj originalni članak

Suđenje bivšem zapovjedniku bosanskih Srba Ratku Mladiću pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) ulazi idući tjedan u završnicu iznošenjem završnih riječi tužiteljstva i obrane čovjeka optuženog za najgore zločine u Europi od Drugog svjetskog rata.

Sedamdesetčetverogodišnji Mladić postao je simbolom barbarskog plana čija je svrha bila očistiti multietničku Bosnu i Hercegovine od Hrvata i Bošnjaka, a potaknula ga je želja za uspostavom etnički čiste "Velike Srbije".

Mladić je jednom prilikom hladno rekao: "Granice se krvlju crtaju, a države se označavaju grobovima". Završne riječi na suđenju počinju u ponedjeljak, a brojne obitelji njegovih žrtava u BiH nestrpljivo čekaju kraj suđenja i presudu. Ratni zapovjednik bosanskih Srba optužen je za genocid u Srebrenici gdje je 1995. ubijeno 8000 muslimanskih muškaraca i dječaka.

Mladića optužnica tereti i za opsadu Sarajeva, koja je trajala 44 mjeseca i u kojoj je ubijeno oko 10.000 ljudi. Čovjek su međunarodni mediji opisivali kao balkanskog ili bosanskog koljača ili krvnika i dalje nema kajanja i misli kako je samo branio svoju zemlju te da ništa nije kriv.

Rođen 12. ožujka 1942. u Božinovićima u istočnoj  Bosni, Mladić je dobio ime Ratko koje se, piše njegova biografkinja Ljiljana Bulatović, obično daje muškoj djeci rođenoj u vrijeme ratova. U lipnju 1991. kada se raspala Jugoslavija i izvršena je agresija na Hrvatsku, Mladić, koji je tada bio pukovnik JNA, dobio je zadaću da organizira pobunjene srpske snage u Hrvatskoj.

U svibnju iduće godine već je bio general i imenovan je zapovjednikom snaga bosanskih Srba. Bivši glasnogovornik JNA Ljubodrag Stojadinović opisao je Mladića kao "narcisoidnog, uobraženog, taštog i arogantnog" čovjeka, dok je bivši pukovnik Gaja Petković rekao da je bio "cinik i sadist".

Godinu dana kasnije Mladić je optužen da je pokrenuo najgori zločin u Europi - masakr bošnjačkih muškaraca i dječaka u UN-ovoj zaštićenoj enklavi Srebrenici. Imao je i ključnu vojnu poziciju u opsadi Sarajeva. Odbio se povinovati zahtjevima Zapada da povuče teško oružje i zbog toga je njegovo vojno napredovanje u rujnu zaustavljeno zrakoplovima i raketama NATO-a.

Mladić (72), bivši zapovjednik Glavnog stožera VRS, optužen je u Den Haagu za genocid i brojne druge zločine nad Bošnjacima, bosanskim Hrvatima i drugim nesrpskim civilima u BiH od 1992. do kraja 1995.

Prvobitna optužnica protiv Mladića podignuta je 25. srpnja 1995. godine, a nakon 16-godišnjeg bijega uhićen je 26. ožujka 2011. u kući svog rođaka u sjevernoj Srbiji i izručen Haagu pet dana kasnije. Tužiteljstvo sa završnim riječima počinje u ponedjeljak i ima na raspolaganju tri dana. Obrana će se početi obraćati sudu u petak, a presuda se očekuje iduće godine.

Predsjednica Majki Srebrenice Munira Subašić nada se da će kazna biti doživotna. Mladićev politički partner Radovan Karadžić u ožujku je osuđen na 40 godina zatvora, uključujući i za genocid u Srebrenici. Subašić žali zbog izgubljenog vremena. "Oni koji još uvijek vjeruju da su Mladić i Karadžić junaci, možda ne bi tako mislili da su njih dvojica osuđena odmah poslije rata", rekla je.

>> Hrvatska bi mogla aktivirati optužnicu protiv Dudakovića

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 48

DO
dopizdilomi
10:08 03.12.2016.

Trebalo se njima suditi 95 a ne slušati amere.

DU
Deleted user
09:30 03.12.2016.

Bez podrške Beograda svega ovoga nebi bilo. Tragično je da ista ta elita i danas vodi tu zemlju. Zbog sporosti suda u Hagu je glavni krivac Slobodan Milošević ostao neosuđen.

Avatar Ibrahim-Vitez-Pjanic
Ibrahim-Vitez-Pjanic
19:07 03.12.2016.

Kako analizirati ovog Mladica.Krajem 94e smo oslobadali lisacu iznad Tuzle.Srpski vojnici su bili u okruzenju.Mladic je bezuspjesno pokusavao da probije nas obruc i da ih izvuce.Kad je Mladic shvatio da su se vremena promjenila i da smo mi sad jaci zvao je nasu komandu, pozivao se na pravila ratovanja i zenevsku konvenciju nitko te zarobljenike nije prstom dirao.Par mjeseci kasnije Ratko je shvatio da moze pobijediti samo Srebrenicu koja je predala oruzje i pod zastitom je tkzv UNa.Onda za njeg opet prestade vazit zenevska konvencija i pobi toliku dijecu.