Orsat Miljenić:

'Sudit ćemo vrhu JNA u odsutnosti. Pa neka barem umru kao ratni zločinci'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
'Sudit ćemo vrhu JNA u odsutnosti. Pa neka barem umru kao ratni zločinci'
06.02.2015.
u 08:56
– Rekao sam nakon presude u Haagu da će iz JNA odgovarati svi oni koji ne umru. Sudit će im ili Hrvatska ili Srbija – kazao je ministar pravosuđa
Pogledaj originalni članak

U emisiji Poligraf Hrvatskog radija jutros se raspravljalo o presudi Haaškog suda o genocidu u tužbi Hrvatske i protutužbi Srbije i najavi premijera Zorana Milanovića da Srbija neće ući u EU sve dok imaju zakon o primjeni univerzalne jurisdikcije nad državljanima Hrvatske.

– Ja pozivam kolege u Srbiji da povuku taj zakon jer je nama to neprihvatljivo. Unutar EU ne mogu postojati ovakvi dualni zakoni. S takvim zakonom se u EU ne može ući. Mi to ne radimo drugima pa nećemo dopustiti ni da to drugi rade nama – kazao je Milanović i dodao kako Hrvatska traži samo ''ground level rules'' to jest osnovna pravila. Zdravorazumski je reći da se s takvim zakonom ne može ući u Europsku uniju i mi to nećemo dopustiti.

"Mi ćemo krenuti u suđenja u odsutnosti"

– Rekao sam nakon presude u Haagu da će iz JNA odgovarati svi oni koji ne umru. Sudit će im ili Hrvatska ili Srbija. Presuda je jasno utvrdila da je sve zapovjeđeno iz Beograda. Tražimo da Srbija krene u procesuiranje najviših razina i političkih i vojnih. Mi ćemo krenuti u suđenja u odsutnosti pa ako netko umre, neka bar umre kao ratni zločinac – kazao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

– Podignute su optužnice gotovo protiv cijelog vojnog vrha JNA. Među optuženima je 15-ak generala JNA. Tjeralice su raspisane. DORH je učinio sve što je bilo moguće sukladno zakonskim ovlastima – rekla je zamjenica glavnog državnog odvjetnika Jasmina Dolmagić. Naglasila je da pripadnici bivše JNA i Teritorijalne obrane čine 80 posto podignutih optužnica za ratne zločine u Hrvatskoj.

"EU je tražila od Hrvatske da smanji suđenja u odsutnosti"

– Razmotrit ćemo da se predlože suđenja u odsutnosti, a podloga nam je ova presuda Haaškog suda – kazala je Dolmagić. Ministar Miljenić je kazao da se nada da će kada Srbija uđe u EU te osobe kojima se sudi u odsutnosti naći ondje "gdje im je mjesto, odnosno u hrvatskom zatvoru".

– Zašto nitko nije osuđen? Važno je da se organiziraju suđenja u odsutnosti. Bitno je da oni budu osuđeni i tu će se naći jedno smirenje za žrtve – kazao je Vladimir Šeks te dodao da je postojao zahtjev uoči ulaska Hrvatske u EU suđenja u odsutnosti smanje "na najmanju mjeru". – Nakon ove presude nema više nikakvih zapreka da se ona nastave – kazao je Vladimir Šeks.

"Dokazali smo da je to bila agresija, a ne građanski rat"

– Postoji ogroman materijal koji svjedoči o izravnoj umiješanosti Srbije u agresiju u Hrvatskoj – kazao je Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata. – Jasno treba naglasiti da je ova tužba bila potrebna jer smo po prvi put imali jedan cjeloviti prikaz događaja u Domovinskom ratu. Hrvatski pravni tim mogao je pokazati od uzroka rata i cijelog tijeka događaja. Dokazali smo da je to bila agresija, a ne građanski rat – dodao je Nazor.

– Srpski pravni tim je pokušavao dokazati da je JNA djelovala samostalno. Ovaj postupak je pokazao izravnu vezu između JNA i vlasti u Srbiji – kazao je Nazor.

– 10. kolovoza 1992. godine vojni tužitelj JNA podigao je protiv mene i još tri osobe optužnicu za poticanje na genocid. Prema njoj sam poticao na genocid 40 hrvatskih branitelja s područja Vukovara. Određen mi je pritvor, a suđenje je riješeno da će se održati u odsutnosti. Godine 2010. Ministarstvo pravde Srbije je od Ministarstva pravosuđa Hrvatske tražilo je da mi dostavi optužnicu. Nakon 2010. godine odbio sam primiti tu optužnicu. Nakon dvije godine  Tužiteljstvo za ratne zločine Srbije ponovno je preuzelo optužnicu iz JNA i tražili su izdavanje tjeralica, što im naš MUP nije dozvolio. U Srbiji postoji interna tjeralica za mene – objasnio je HDZ-ov saborski zastupnik Vladimir Šeks koji se još uvijek nalazi na srpskoj tjeralici.

"Najvažnije je da se progovori o uzrocima"

Orsat Miljenić rekao je da Srbija mora udovoljavati najvišim standardima EU i ako to ne bude tako da neće imati podršku Hrvatske. – Srbija je 2003. godine donijela zakon kojim se proglasila "mini Haagom". To je potpuno neprihvatljiv zakon. Na zadnja dva traženja da se postupak protiv Veljka Marića ustupi Hrvatskoj, od Srbije još nismo dobili odgovor – kazao je Miljenić i dodao da baš zbog tog zakona on nema puno kontakata s kolegama iz Srbije. Naglašava da je Srbija pokrenula drugi postupak protiv Veljka Marića kako bi im to "bila izlika da ga ne izruče Hrvatskoj".

– Ako želimo ići u budućnost, moramo riješiti prošlost. Mi se možemo ispričavati svaki dan, ali najvažnije je da se progovori o uzrocima, da Srbija preuzme odgovornost i nakon toga moramo riješiti pitanje štete i naknade za Hrvatsku. Mislim da je to preduvjet za trajnu suradnju. Povijest je pokazala da bez čistih računa u prošlosti teško možemo očekivati trajni mir na ovim prostorima – kazao je Nazor.

>>'Svatko treba proganjati svoje zločince, želim čiste račune'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 82

Avatar DZvonimir@KNIN
DZvonimir@KNIN
09:07 06.02.2015.

Izgleda da se bliže izbori.

LI
lika64
09:03 06.02.2015.

nikada ti neće priznati i prihvatiti poraz, oni će uvijek tjerati po svome i obmanjivati "vasceli svet". A mi ih moramo učiti opet pameti, ukinuti aboliciji i sve protiv kojih postoje dokazi dati na sud, pa će i Džakula i Stanimirović odgovarati a ne šepuriti se

DU
Deleted user
09:05 06.02.2015.

Tko tu koga, oni o JNA imaju mišljenje kao Mladen Grdović o bevandi. Drugim riječima, ne znam tko bi gore od ovih likova, koji kao fol prijete JNA, bio bolja kvislinška ekipa na teritoriju Hrvatske, da je JNA uspjela u svom naumu, doprijeti do Zagreba. Još bi ih počastili konjakom, ono dobro nam došli!