U protekle četiri godine samo zagrebački Općinski sud zaprimio više od 65.000 tužbi radnika

Sudovi u 80 posto slučajeva na strani radnika

Foto: import
Sudovi u 80 posto slučajeva na strani radnika
16.12.2005.
u 14:17
Pogledaj originalni članak

Samo desetak dana nakon što je doznao da je D. J. trudna, poslodavac joj je uručio otkaz. Dvije godine poslije odlukom suda vraćena je na posao. U protekle četiri godine na zagrebačkom Općinskom sudu više od 65.000 radnika podiglo je tužbe zbog kršenja radnih prava (Ministarstvo pravosuđa još statistički ne prati te podatke za cijelu zemlju, op.a.)!

Premda građani zbog stereotipa o sporosti i neučinkovitosti sudstva posezanje za sudskom zaštitom shvaćaju kao krajnje zlo, podaci koje smo dobili u Općinskom sudu trebali bi ih razuvjeriti. U 80 posto slučajeva presude se donose u korist radnika, a tužbe radnika prvostupanjski sud u prosjeku rješava u roku od dvije godine. Najveći broj tužbi podignut je zbog isplate materijalnih prava iz radnih odnosa, zatim zbog odluka o prestanku ugovora o radu te zbog naknade štete.

Prema riječima sutkinje Jasenke Šojat, voditeljice grupe za radno pravo, broj spisa izrazito se povećao u razdoblju od 2001. do 2004. godine. Primjerice, 2002. sud je zaprimio 15.020 spisa, u 2003. godini 21.722, a u 2004. primljena je 25.361 tužba. Porast predmeta objašnjava se velikim priljevom tužbi radnika protiv velikih poslodavaca: HT-a, Hrvatske pošte, MUP-a i Ministarstva pravosuđa, HEP-a i škola zbog neizvršavanja obveza iz kolektivnog ugovora (neisplaćivanje božićnica, regresa, neplaćanje prekovremenog, smjenskog rada te dodataka na plaću).

Primjerice, 11.000 radnika tužilo je HT, a njih 8000 Hrvatske pošte. No, ove godine Općinski sud je do 1. prosinca zaprimio samo 6179 tužbi, a to smanjenje objašnjava činjenicom da su izostale tužbe radnika protiv velikih poslodavaca koji su nakon sudskih presuda shvatili da moraju ispunjavati obveze prema radnicima.

– Zapanjuje praksa poslodavaca koji ne preuzimaju odgovornost za obveze preuzete kolektivnim ugovorom, pravilnicima i ugovorom o radu, već čekaju da im to naloži sud, ne shvaćajući da će svi spisi biti jednako riješeni i u najkraćem roku, nego računaju da zbog opsega predmeta sud neće reagirati – kaže glasnogovornica suda Iva Žutelija. Dodala je da prema novim izmjenama Zakona o radu obračunski isplatni list ima snagu ovršne isprave. Radnik tako na temelju liste plaće, primjerice u slučaju neisplate, može podnijeti prijedlog za ovrhu nad poslodavcem koja se u hitnom ovršnom postupku rješava u roku od mjesec dana.


Tužbe radnika u brojkama

Zagrebački je Općinski sud 2003. zaprimio 21.722 tužbe radnika protiv poslodavaca zbog narušavanja njihovih radnih prava. Godine 2004. opet je porastao broj predmeta na Općinskom sudu, kad su radnici podnijeli 25.361 tužbu. U 2005. godini Općinski je sud zaprimio samo 6179 predmeta jer su izostale tužbe protiv velikih poslodavaca. Zbog neispunjavanja obveza iz kolektivnog ugovora, 11.000 radnika podiglo je tužbu protiv HT-a, a Hrvatsku poštu tužilo je njih 8000.

Pogledajte na vecernji.hr