Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH) zabrinut je zbog liste od 22 prioritetne mjere koje namjerava uvesti Kukuriku koalicija, kad i ako dođe na vlast, i to osobito u dijelu koji se odnosi na mirovinski i socijalni sustav.
– SUH s nevjericom doznaje da su članice koalicije, i nakon najnovijih podataka o slomu postojećeg modela mirovinske štednje u drugom stupu u svim zemljama Srednje i Istočne Europe, ostale pri svojoj neshvatljivoj ideji – ne samo o postupnom povećavanju doprinosa za 2. stup, već to misle činiti na račun smanjivanja doprinosa za 1. stup! Takve hazarderske, tvrdoglave, neoliberalne poteze najavljuje koalicija koja deklarira socijaldemokratski program te u kojoj je i – Hrvatska stranka umirovljenika! – piše u dopisu Stjepana Krajačića, predsjednika SUH-a.
On podsjeća da se model kapitalizirane mirovinske štednje Svjetske banke, koji je 90-ih nametnula ta međunarodna financijska institucija svim bivšim socijalističkim zemljama, pokazao neuspješnim. Prema podacima Europske komisije, kratkoročno gledano, riječ je o rizičnijem načinu štednje za mirovinu, jer su samo 2008. privatni fondovi izgubili vrijednost za 20% i vrlo se sporo oporavljaju, jednako kao i hrvatski, koji su posve u rukama bankarskog sektora.
– Zar Kukuriku stratezi ne znaju da su u šest od osam novih EU zemalja vlade izvršile dubinske, mahom privremene, rezove u mirovinskim sustavima? U Latviji je izdvajanje za drugi stup 2010. godine smanjeno na samo dva posto, a Estonija je iste godine cijeli drugi stup vratila u prvi stup štednje. Češka upravo donosi zakon kojim će drugi stup postati dobrovoljan te se očekuje da će obuhvat pasti na oko 30 posto zaposlenih te će samo prvi stup ostati dominantan. Poljska je lani smanjila izdvajanje u drugi stup sa 7,3% na 2,3% i vode se rasprave o prijelazu na dobrovoljni model. Slovačka je uvela dobrovoljan drugi stup i mogućnost prijenosa ušteđevine i zarade u prvi stup. Mađarska je ukinula drugi stup i sve prenijela u prvi. Rumunjska izdvaja samo dva posto (iako zakon propisuje više). Bugarska bilježi visoke gubitke u privatnim fondovima. U Litvi je dobrovoljan i pokriva oko 50 do 60% zaposlenih. Malta, članica EU, te skorašnje zemlje kandidatkinje poput Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, godinama odbijaju uvođenje takvog drugoga stupa. Slovenija je svojedobno odbila model Svjetske banke te uvela kapitaliziranu mirovinsku štednju sličnu modelu u zapadnoeuropskim zemljama, gdje drugi stup predstavlja dodatni mirovinski plan koji se temelji i regulira kolektivnim ugovorima sindikata i poslodavaca te svi oni sudjeluju i u nadzoru upravljanja njihovim mirovinskim štednjama.
– Drugi stup mirovinske štednje ne treba ukinuti, ali se model Svjetske banke mora promijeniti, poručuje SUH.
SUH: Neshvatljivo je da Kukuriku koalicija želi povećati doprinose
Životna drama čovjeka kojemu se divila Jugoslavija: 'Supruga i ja izbačeni smo na ulicu, očajan sam'
– Ne znam što ću ni kako ću. Očajan sam čovjek. Uza sve sam trenutačno nezaposlen. Moja supruga i ja smo sada praktički i bez imovine i bez mogućnosti da živimo normalno – kazao je nekadašnji nogometaš
Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona
Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović
FOTO Voditeljica (43) koja ljubi 17 godina mlađeg pozirala u badiću i pokazala besprijekornu figuru
Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći
Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.
Kako je “mračna bonaca” izazvala nemir u Njemačkoj: Dunkelflaute je nova prijetnja energetici?
Jeste li čuli za pojam dunkelflaute? Ova riječ izaziva strah i trepet u industriji obnovljivih izvora energije, a prošli tjedan ova prirodna pojava dogodila se u Njemačkoj. No o čemu je zapravo riječ?
Jasno mi je zasto ovaj histerizira - nema vise sigurne penzije. A tko bi vam je mogao garantirati? Hrvatska vlada? Cime, kad ce ionako bankrotirati? Ulazite sami, tj. preko mirovinskih fondova, i upravljajte sami svojim novcem. Vlada ce taj novac spiskati, pa necete dobiti NISTA. Vidite kako upravljaju drustvenom imovinom....