Ivan Šuker treba dati ostavku na ministarsko mjesto, jednoglasni su čelnici sindikata svih javnih službi nakon propalog sastanka na kojem im je ministar ponudio 500 umjesto 1250 kuna božićnice, koliko im pripada po kolektivnom ugovoru.
Ako se 14 dana prije Božića obznani da “nije bilo planirano dovoljno novca” za 240 tisuća državnih i javnih službenika, i to bez ikakva suvislog argumenta, kažu, netko je pogriješio.
– Nekompetentnost, laganje, manipulacija osobine su koje diskvalificiraju Šukera. Koje vrijednosti promiče čovjek koji može reći da neće poštovati pravni dokument utuživ na sudu? Vlada s takvim ljudima ne može ostvarivati svoje ciljeve i nitko u takve ljude ne može imati povjerenja – kaže Vilim Ribić, predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti.
“Đonom u lice”
Sindikalci najavljuju tužbe, a s problemom će upoznati predsjednicu Vlade Jadranku Kosor, s kojom traže sastanak. Ne primi li ih, poslat će joj otvoreno pismo sa zahtjevom za Šukerovom smjenom.
– Hoće li ona imati snage ukloniti Šukera koji je prepreka socijalnom partnerstvu, ne znamo, ali valjda će netko u HDZ-u uvidjeti što ne valja – kaže Ribić. Šuker više ne bi smio obavljati tu dužnost jer “ide đonom u lice socijalnim partnerima”, napominje Zvonimir Laktašić iz Sindikata hrvatskih učitelja.
Na novinarski upit zašto su sigurni da predsjednica Vlade ne zna za ovakav razvoj događaj i ne stoji iza njega, sindikalci su kazali da će vrijeme pokazati je li ministar s premijerkom u dosluhu. Sindikalci su upozorili i da šest mjeseci nakon potpisivanja dodatka sporazumu o plaćama nema registra zaposlenika, niti su u smjernicama za iduće tri godine predviđena sredstva na koja se Vlada obvezala javnim službama u slučaju rasta BDP-a.
Na optužbe sindikata potpredsjednik Vlade i ministar financija Ivan Šuker nije želio odgovarati. Tek je objasnio kako se “ne želi spustiti na razinu vrijeđanja”.
Iz Vlade se neslužbeno doznaje kako je 500 kuna bila početna ponuda za pregovore, a ne ultimatum.
Odluka do kraja tjedna
– Trebalo je novca za školstvo, MUP, MORH pa za božićnice u punom iznosu novca nema. Maksimum na koji možemo pristati je 625 kuna – kaže izvor iz Vlade.
Osim toga, kaže naš sugovornik, o isplati pola iznosa božićnice razgovaralo se još 22. srpnja, uoči donošenja trećeg rebalansa.
– Točno je! Vlada je tada ponudila pola iznosa božićnice. Sindikati javnih službi rekli su da će to prihvatiti ako umanjene božićnice bude isplaćivao i realni sektor. Na to sam ja rekla da u realnom sektoru nije upitan iznos božićnice, nego hoće li se išta isplatiti – prisjetila se ljetošnjeg sastanka predsjednica SSSH Ana Knežević.
Vlada će do kraja tjedna donijeti odluku o isplati božićnica, a oni koji su ih već isplatili najvjerojatnije će biti kažnjeni. Ove godine zaposlenima u državnim i javnim službama isplaćeno je 307 milijuna kuna regresa te više od 76 milijuna dara za djecu.
Šukerova posljednja ponuda: 625 kuna božićnice
VIDEO Novi sirijski vođa osramotio njemačku ministricu. Nijemci bijesni: 'S njim se rukovao, a s njom nije htio'
Njemački medij dodaje i da unutar muslimanske zajednice ne postoji jedinstvena regulacija koja bi se izričito odnosila na rukovanje između žena i muškaraca. Sam Kuran ne sadrži specifičan propis koji bi jasno uređivao ovu vrstu kontakta
FOTO Hrvatski svećenik napravio cjenik za vjernike. Podijelio ih po 'razredima': 'Oni s izvrsnim primanjima neka daju 100 eura'
Minimalni doprinos iznosi 30 eura godišnje, dok su iznosi za kućanstva s "dobrim" ili "izvrsnim primanjima" daleko veći
Javljanje Edija Škovrlja sa snježne A1 postalo viralno, a razlog je ovaj vozač u pozadini
Legendarni reporter otkrio je kakvo je stanje na odmorištu Zir, a u pozadini jedan vozač kamiona nije primijetio javljanje uživo.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Treba im dati toliko koliko se može.