Summit: Hrvatska sutra dobiva poziv za NATO

Foto: import
Summit: Hrvatska sutra dobiva poziv za NATO
01.04.2008.
u 22:13
Pogledaj originalni članak

Za Hrvatsku dugoočekivani summit NATO-a, na kojem će dobiti pozivnicu za članstvo u Savezu, počinje danas u Bukureštu. Dobivanjem pozivnice okončat će se šestogodišnji trud hrvatskih vlasti da kroz godišnje akcijske planove za članstvo (MAP) dokažu da je Hrvatska spremna za ulazak u Savez. Uz Hrvatsku, pozivnice bi trebale dobiti Albanija i Makedonija, koje u programu MAP-a sudjeluju od 1999., no za potonju postoji mogućnost grčkog veta, a dužnosnici NATO-a ne žele točno navesti koliko će država pozvati u članstvo.

Rasprava u parlamentu
Službeno uručenje pozivnice trebalo bi se dogoditi sutra oko podneva na izvanrednoj sjednici Sjevernoatlantskog vijeća, na koju će biti pozvane buduće članice. Posljednji put, potkraj 2002., u članstvo je pozvano sedam država istočne Europe, Bugarska, Estonija, Letonija, Litva, Rumunjska, Slovačka i Slovenija, koje su i službeno postale članice 2004. Da bi neka zemlja koja je dobila pozivnicu postala punopravnom članicom NATO-a, potrebno je da parlamenti svih članica, kao i zemalja koje su pozvane u članstvo, ratificiraju odluku o primanju, za što se predviđa oko godinu dana. U javnosti se već dulje vode polemike između onih koji se zalažu za članstvo i onih koji se tome protive.

Sami odlučujemo
Protivnici kao argumente navode da će se u Hrvatskoj graditi NATO-ove baze, da će hrvatski vojnici morati ići ratovati za američke interese na Bliskom istoku ili u drugim dijelovima svijeta. Državni vrh takve je špekulacije u više navrata odbacio, navodeći kako ćemo, kao i svaka druga članica Saveza, samostalno odlučivati u koje ćemo misije slati svoje vojnike. Kad je riječ o bazama, po jedna pomorska i zračna baza bit će prilagođene kako bi mogle pružiti logističku potporu snagama NATO saveznika na vježbama ili u izvanrednim slučajevima, a stalne prisutnosti vojnika NATO članica u Hrvatskoj neće biti.

Glavne prednosti članstva su sigurnost koju pruža tzv. NATO kišobran te veće mogućnosti za strana ulaganja jer bi povećanjem sigurnosti trebao porasti kreditni rejting Hrvatske.

Pogledajte na vecernji.hr